گوناگون
 

دانلود آهنگ جدید
ADHD چیست؟

ADHD اختلالی است که در آن پر تحرکی ، بی توجهی و رفتارهای ناگهانی بیشترو شدید تر از کودکان دیگر وجود دارد. ۳ تا ۵ در صد کودکان به این اختلال مبتلا هستند و در پسرها شایع تر است . ممکن است در بعضی بیشتر دیده شود . علائم این بیماری قبل از ۷ سالگی شروع می شود ولی اغلب د ردوران مدرسه مشکلات جدی ایجاد می گردد .
● علت
این بیماری سالهاست که شناخته شده و عوامل متعددی در ایجاد آن نقش دارند. به نظر می رسد علت آن بیشتر به نقص در تکامل سیستم اعصاب باشد . کودکان مبتلا احتمالا در قسمت هایی از مغز که مسئول توجه ، تمرکز وتنظیم فعالیت های حرکتی می باشد دچار نقص جزئی هستند . توارث و ژنتیک در این اختلال نقش دارد . همچنین در بعضی موارد در جریان حاملگی یا زایمان یا پس از آن صدمات جزئی به ساختمان مغز وارد می شود که می تواند باعث این مشکل گردد.
● علائم
مشکل اصلی کودکان ADHD عدم توانایی آنها در حفظ و تنظیم رفتارشان است ، در نتیجه اغلب نمی توانند رفتار مناسبی که لحظه به لحظه با شرایط محیط هماهنگ باشد نشان دهند. خوابیدن و غذا خوردن آنها منظم نیست به نظر می رسد در همه چیز دخالت می کنند و مراقبت دائمی نیاز دارند . از نظر هیجانی ثبات ندارند، ناگهانی می خندند یا گریه می کنند و رفتارشان غیر قابل پیش بینی یا ارزیابی است . سریع زا کوره در می روند و نمی توانند پیامد های رفتارشان را پیش بینی یا ارزیابی نمایند. در فعالیت های خطر ناک شرکت میکنند و احتمال صدمه دیدن آنها زیاد است . قبل از فکر کردن عمل می کنند، قبل از پایان سوال جواب می دهند ، اشیا را پرتاب می کنند و ناخواسته به دیگران صدمه می زنند، پر فعالیت و پر تحرک هستند ، هر لحظه در حال رفتن هستند ، انگار موتوری درون بدن آنهاست که آنها را به حرکت دائمی مجبور می کند ، نمی توانند آرام بنشینند و بی قرار هستند.اختلال تمرکز در این کودکان در کارهایی که فعالیت دائم و جدی مغزی را لازم دارد مشهودتر است . آنها ممکن است در تماشای تلویزیون ، بازی با کامپیوتر و فعالیت های لذت بخش با کودکان دیگر تفاوتی نداشته باشند ولی در کارهایی که فعالیت مداوم مغزی و تمرکز لازم دارد( انجام تکلیف درسی ) تفاوت آنها با کودکان دیگر نمایان می شود . به نظر می رسد مغز آنها اطلاعات محیطی را بیش از حد لازم می گیرد ، یعنی در انتخاب توجه به اطلاعات ضروری و بی توجهی و حذف اطلاعات غیر ضروری ضعف دارد . رعایت قوانین منزل و مدرسه برای آنان مشکل است و برای پیروی از قوانین توجه بیشتری لازم دارند . در انجام تکلیف مدرسه ، تمرکز روی درس ، رعایت قوانین مدرسه و داشتن روابط اجتماعی مناسب با همکلاسی ها مشکل دارند . برای رسیدن به اهداف دراز مدت برنامه ریزی نمی کنند.
● عوارض
رفتارکودکان ADHD روی عملکرد آنها در خانواده ، اجتماع مردم و مدرسه تاثیر سو می گذارد و باعث واکنش های منفی اطرافیان ، خانواده کادر مدرسه و همسالان می شود . این رفتارها مشکلات جدی در مدرسه و اجتماع ایجاد می کند و باعث کاهش اعتماد به نفس و احساس بی کفایتی در این کودکان می گردد . ممکن است آنها از مدرسه و اجتماع متنفر گردند. کودکان طبیعی به خاطر رفتارهای مناسب و موفقیت های تحصیلی و اجتماعی زمینه زیادی برای تشویق شدن دارند و همین تشویق ها موجب پرورش اعتماد به نفس وعزت نفس در آنها می شود ولی کودکان دچار ADHD کمتر به این موفقیت ها دسترسی پیدا می کنند . کودکان ADHD ممکن است به صورت ثانویه دچار اختلالات ارتباطی ، مشکلات تحصیلی ، اضطراب افسردگی و بزهکاری شوند.
● سیر
سیر ADHD متنوع است .بهبودی درصورت وقوع معمولا بین ۱۲ تا ۲۰ سالگی رخ می دهد و بهبودی قبل از ۱۲ سالگی نادر است . گاهی علائم در بلوغ بهبود یافته و گاهی نیز تا بزرگسالی ادامه می یابد.
با افزایش سن پر تحرکی کمتر شده ولی اختلال تمرکز و رفتارهای ناگهانی می تواند باقی بماند . در ۱۵ تا ۲۰ در صد موارد علائم همراه با افزایش سن ادامه می یابد . بدون درمان تنها یک سوم تا نصف کودکان دچار ADHD می توانند با علائم خود در زندگی سازگار و منطبق باشند و بقیه مستعد بروز مشکلات ثانویه خواهند بود.
● درمان
▪ درمان هایی که برای کودکان ADHD به کار می رود می توانند به چهار گروه تقسیم گردد :
- آموزش والدین
- آموزش آموزگاران
- استفاده از کلاسهای مخصوص
- درمان دارویی ودرمانهای روان شناختی
▪ آموزش والدین و معلمین بخش مهمی از درمان را تشکیل می دهد و شامل دو بخش است.
- آموزش برای شناخت بیماری
- آموزش برای بکارگیری روشهای درمانی
والدین باید این بیماری را به عنوان یک نقص خفیف در مراحل اولیه رشد مغز دانسته و به کودک خود به دید کودکی تنبل ، نافرمان ، شرور وفضول که اگر بخواهد می تواند رفتاری طبیعی داشته باشد نگاه نکنند، بلکه او را کودکی بدانند که تلاش می کند با نا توانی خود که خارج از کنترلش است ، کنار بیاید.
والدین باید راههای دیگری برای تشویق ، تقویت اعتماد به نفس و ایجاد احساس موفقیت در کودکشان بیابند . فعالیت های ورزشی ، هنری ، فنی ، اجتماعی می تواند فرصت هایی برای نمایان کردن توانایی های این کودکان ایجاد نماید. این فعالیت ها بالطبع تشویق بیشتری به دنبال داشته و می تواند آثار منفی حاصل از تجربه های بد قبلی (شکست ها ، طرد شدگی ، تنبیه ها و .... ) را بکاهد و جایگزین آن گردد . البته والدین نباید تصور کنند که کودکانشان به دلیل این ناراحتی مسئول اعمال نامطلوب و خلاف خود نیستند ، بلکه کودک می باید اینگونه رفتارها را جبران کند.
برای اینکه کودکان ADHD قوانین را بیاموزند و از آن پیروی نمایند لازم است قوانین را برای آنها واضحتر، در فواصل کمتر و دفعات بیشتر بیان کنیم و سیستم تشویق و تنبیه قوی تری را با آن همراه نماییم .
برخورد مناسب با کودکان دچار ADHD به زمان ، پشتکار، کوشش ، مداومت و همکاری و هماهنگی زیادی نیاز دارد و به همین دلیل مربیان و والدین باید همواره روحیه ای با نشاط ، شاداب ، طنزپردازو شوخ طبع را در خود حفظ نمایند

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ Wed 20 Oct 2010 توسط dj afra
۱۰ قدم برای رفع لکنت زبان کودکان

۱۰ قدم برای رفع لکنت زبان کودکانمهم‌ترین و تاثیرگذارترین عاملی که باعث تداوم لکنت می‌شود، پایین بودن اعتماد به نفس است. برای حل این مشکل مسئولیت‌هایی را که می‌دانید فرزندتان از عهده‌ آنها برمی‌آید، به او بسپارید.
در صورتی که کودک شما ۵ سالش تمام شده و لکنت زبان دارد، موارد زیر می‌تواند در حل مسئله به شما کمک کند:
۱) اولین نکته برخوردی صمیمانه، آرام و عادی با کودک است. هیچ‌وقت برای مشکلش دلسوزی نکنید؛ با این کار به اعتماد به نفس‌اش آسیب زده‌اید.
۲) هرگز از نحوه‌ صحبت کردن او تقلید نکنید؛ حتی زمانی که می‌خواهید مشکلش را برایش توضیح دهید.
۳) با او نحوه‌ تنفس صحیح را تمرین کنید؛ ورود هوا از بینی و خروج آن از دهان.
۴) به او آموزش دهید که شمرده و آرام صحبت کند و مراقب وضعیت تنفسی خودش باشد. این کار را با او تمرین کنید. در تمرینات از کلمات و جملات ساده شروع کنید و بعد به تدریج بر دشواری آن بیفزایید.
۵) اگر فرصت کافی‌ای برای تمرین ندارید، از او بخواهید خودش هر روز روبه‌روی آینه تمرین‌هایی را انجام دهد.
۶) به او یاد دهید که در زمان صحبت، ابتدا جملات را در ذهنش مرتب کند و بعد از نظم دادن، به آرامی آنها را بیان کند.
۷) هیچ‌وقت به جای او صحبت نکنید؛ مشوق او برای حرف زدن باشید. از جمع بچه‌ها یا افراد آشنا شروع کنید و بعد در بیرون از خانه برای او موقعیت‌هایی را فراهم کنید که شروع‌کننده‌ صحبت باشد تا ترس او از صحبت کردن نیز کاهش یابد.
۸) حس مشارکت و همکاری را در او تقویت کرده و او را تشویق به شرکت در کارهای گروهی کنید.
۹) مهم‌ترین و تاثیرگذارترین عاملی که باعث تداوم لکنت می‌شود، پایین بودن اعتماد به نفس است. برای حل این مشکل مسئولیت‌هایی را که می‌دانید فرزندتان از عهده‌ آنها برمی‌آید، به او بسپارید.
۱۰) توجه داشته باشید در صورتی که مشکل کودک شدید است، بهتر است از متخصصان گفتاردرمانی کمک بگیرید

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ Wed 20 Oct 2010 توسط dj afra
«شیوا رز مک درموت» (Shiva Rose McDermott)، هنرپیشه دوملیتی سینمای آمریکا، در گفت و گو با بخش هنری شبکه فاکس نیوز به «ایرانی بودن» خود افتخار کرد و در عین حال «تروریست نامیدن» ایرانی‌ها از سوی غرب را بزرگترین سوء برداشت نسبت به آنها دانست.
شیوا که تاکنون در چندین فیلم آمریکایی ایفای نقش کرده است در حاشیه یک نمایشگاه سالانه در لس آنجلس به خبرنگار هنری فاکس نیوز گفت: “بهترین خصیصه ایرانی بودن، فرهنگ غنی و مردم مهربان آن است”.

همسر «دیلان مک درموت» هنرپیشه مرد آمریکایی با انتقاد از نگاه غرض ورزانه غربی‌ها به مردم ایران گفت: “بزرگترین سوءبرداشت نسبت به مردم ایران در حال حاضر این است که همه فکر می‌کنند آنها تروریست هستند در حالی که اینگونه نیست”.

شیوا که دختر یکی از شخصیت‌ها و مجریان تلویزیونی ایرانی در آمریکاست، اعتقاد دارد که حداقل از یک منظر ایران، بسیار جلوتر از آمریکاست و آن درصد مشارکت زنان در امور سیاسی است.
این هنرپیشه ایرانی – آمریکایی با مقایسه دو کشور در این زمینه می‌گوید: “نکته شگفت آور این است که اغلب مردم نمی‌دانند شمار زنان در مجلس ایران از تعداد مشابه در آمریکا بیشتر است”.

درباره شیوا رز
«شیوا رز مک درموت»، متولد سال ۱۹۶۹ در سانتامونیکا کالیفرنیا و هنرپیشه فیلم‌های آمریکایی است. وی دارای پدر ایرانی و مادر ایرلندی است. پدر او، قریب افشار، در حال حاضر یکی از مجریان و تهیه کنندگان تلویزیونی در آمریکاست.
شیوا که قبلاً با دیلان مک درموت هنرپیشه آمریکایی ازدواج کرده بود اوایل ۲۰۰۹ به طور رسمی از او جدا شد. ماحصل این ازدواج دو فرزند دختر است. وی تاکنون در چندین فیلم و سریال آمریکایی ایفای نقش کرده است.

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ Sat 16 Oct 2010 توسط dj afra
 

س 30_ ازدواج به چه زنهایی حرام است؟
ج _ ازدواج با زنهایی که با انسان مَحرم هستند، حرام است، مانند مادر، دختر، خواهر، مادر زن، عمّه، خاله، مادر بزرگ، نوه دختر برادر، دختر خواهر، زن پدر و زن پسر.
س 31_ اگر کسی زنی را برای خود عقد نماید، چه کسانی بر او مَحرم می شوند؟
ج _ اگر کسی زنی را برای خود عقد نماید، اگر چه با او نزدیکی نکند، مادر، مادرِ مادر آن زن و مادرِ پدر او هر چه بالا روند، با آن مرد محرم می شوند و نمی تواند با آنها ازدواج کند.
س 32_ اگر زنی را عقد کند و با او نزدیکی نماید، چه کسانی بر او محرم می شوند؟
ج _ دختر و نوۀ دختری و پسری آن زن هر چه پایین روند، چه در وقت عقد باشند یا بعد به دنیا بیایند، با آن مرد محرم می شوند.
س 33_ اگر با زنی که برای خود عقد کرده، نزدیکی نکرده باشد، آیا می تواند با دختر آن زن ازدواج کند؟
ج _ تا وقتی آن زن در عقد اوست، نمی تواند با دختر او ازدواج کند.
س 34_ افرادی که از خانوادۀ پدر و مادر به انسان محرم هستند چه کسانی هستند؟
ج _ عمّه و خالۀ پدر، عمّه و خالۀ پدرِ پدر، عمّه و خالۀ مادر و عمّه و خالۀ مادرِ مادر، هر چه بالا روند با انسان محرمند.
س 35_ چه کسانی با زنِ شخص، محرم هستند؟
ج _ پدر و جدّ شوهر، هر چه بالا روند و پسر و نوۀ پسری و دختری او هر چه پایین آیند، چه در موقع عقد باشند، یا بعد با دنیا بیایند، با زن او محرم هستند.
س 36_ آیا می توان با خواهر زن ازدواج کرد؟
ج _ اگر زنی را برای خود عقد کند، چه دائم باشد و چه موقت، تا وقتی که آن زن در عقد اوست، نمی تواند با خواهر آن زن ازدواج نماید.
س 37_ اگر شخصی زن خود را طلاق دهد تا چه موقعی نمی تواند با خواهر او ازدواج کند؟
ج _ اگر شخصی زن خود را به صورتی که در احکام طلاق گفته می شود « طلاق رجعی » دهد، در بین عدّه نمی تواند خواهر او را عقد نماید، لکن در عدّۀ « طلاق باین » که بعد بیان می شود، بنابر احتیاط مستحب با خواهر او ازدواج نکند و اما اگر زنی را مُتغه نماید، بنابر احتیاط واجب از ازدواج با خواهر او، در مدت عدّه، هر چند مدت مُتعه گدشته و یا متمتّع مدّت را بخشیده باشد، خودداری نماید.
س 38_ آیا انسان می تواند با خواهر زاده و برادر زادۀ زنش ازدواج کند؟
ج _ بله، ولی انسان نمی تواند بدون اجازۀ زن خود، با خواهر زاده و برادر زادۀ او ازدواج کند و اگر بدون اجازۀ زنش آنان را عقد نماید و بعد زن بگوید به آن عقد راضی هستم، اشکال ندارد.
س 39_ اگر زن بفهمد شوهرش، برادر زاده و یا خواهر زادۀ او را عقد کرده و حرفی نزند، چنانچه بعد رضایت ندهد، عقد آنان چگونه است؟
ج _ عقد آنان باطل است.
س 40_ اگر انسان پیش از ازدواج با دختر عمّه یا دختر خالۀ خود، با مادر آنان زنا کند، آیا می تواند با آنان ازدواج کند؟
ج _ دیگر نمی تواند با آنان ازدواج کند.
س 41_ اگر با دختر عمّه یا دختر خالۀ خود، ازدواج نماید و پیش از آنکه با آنان نزدیکی کند با مادرشان زنا نماید، حکم آن چیست؟
ج _ بنابر احتیاط مستحب از آنها جدا شود.
س 42_ اگر با زنی، غیر از عمّه و خالۀ خود زنا کند، آیا می تواند با دختر او ازدواج کند؟
ج _ بنابر احتیاط مستحب با دختر او ازدواج نکند.
س 43_ اگر زنی را عقد نماید و با او نزدیکی کند، سپس با مادر او زنا کند، آن زن بر او حرام می شود؟
ج _ خیر، آن زن بر او حرام نمی شود. و همچنین است اگر پیش از آنکه با او نزدیکی کند با مادر او زنا نماید، گر چه بنابر احتیاط مستحب، از آن زن با طلاق جدا شود.
س 44_ آیا زن مسلمان می تواند به عقد کافر در آید؟
ج _ زن مسلمان نمی تواند به عقد کافر درآید، چه اهل کتاب باشد یا کتاب نداشته باشد.
س 45_ آیا مرد مسلمان می تواند با زن کافر ازدواج کند؟
ج _ مرد مسلمان نمی تواند با زنهای کافر که اهل کتاب نیستند ازدواج کند، ولی ازدواج با زنهای اهل کتاب یعنی یهود، نصاری و مجوس، به عقد دائم یا موقت، مانعی ندارد.
س 46_ اگر با زنی که در عدّۀ طلاق است زنا کند، حکم آن چیست؟
ج _ اگر با زنی که در عدّۀ طلاق رجعی است، زنا کند آن زن بر او حرام می شود و اگر با زنی که در عدّۀ متعه، یا طلاق باین و یا عدّۀ وفات است زنا کند، بعداً می تواند او را عقد نماید، اگر چه بنابر احتیاط مستحب با او ازدواج نکند. معنای « طلاق رجعی »، « طلاق باین »، « عدّۀ متعه » و « عدّۀ وفات » در احکام طلاق گفته خواهد شد.
س 47_ اگر با زن بی شوهری که در عدّه نیست زنا کند، آیا می تواند آن زن را برای خود عقد نماید؟
ج _ می تواند آن زن را برای خود عقد نماید، ولی بنابر احتیاط مستحب صبر کند تا آن زن حیض ببیند، سپس او را عقد نماید و همچنین است اگر دیگری بخواهد آن زن را عقد نماید.
س 48_ اگر زنی را که در عدّۀ دیگری است برای خود عقد کند، چنانچه مرد و زن، یا یکی از آنان بداندکه عدّۀ زن تمام نشده و بدانند عقد کردن زن در عدّه، حرام است، حکم آن چیست؟
ج _ آن زن بر او حرام می شود، اگر چه مرد بعد از عقد، با آن زن نزدیکی نکرده باشد.
س 49_ اگر زنی را برای خود عقد کند و بعد معلوم شود که در عدّه بوده، چنانچه هیچ کدام نمی دانسته اند زن در عدّه است و نمی دانسته اند عقد کردن زن در عدّه حرام است، در صورتی که مرد با او نزدیکی کرده باشد، حکم آن چیست؟
ج _ آن زن بر او حرام می شود.
50_ اگر انسان بداند زنی شوهر دارد و با او ازدواج کند، چه باید بکند؟
ج _ باید از او جدا شود، و بعد نیز او را برای خود عقد نکند.
 51_ زن شوهر دار، اگر زنا بدهد، آیا بر شوهر خود حرامی می شود؟
ج _ بر شوهر خود حرام نمی شود و چنانچه توبه نکند و بر عمل خود باقی باشد، بهتر است شوهر او را طلاق دهد، ولی باید مهرش را بدهد.
 52_ زنی را که طلاق داده اند و زنی که متعه بوده و شوهرش مدت او را بخشیده یا مدّتش تمام شده، چنانچه بعد از مدتی دوباره شوهر کند و بعد شک کند هنگام عقد شوهر دوم، عدّۀ شوهر اول تمام بوده یا نه، چه باید بکند؟
ج _ نباید به شک خود اعتنا کند.
 53_ آیا شخص لواط کننده می تواند با مادر، خواهر و یا دخترِ لواط داده ازدواج کند؟
ج _ مادر، خواهر و دخترِ پسری که لواط داده بر لواط کننده حرام است، در صورتی که لواط کننده بالغ و لواط داده نابالغ باشد. ولی اگر گمان کند که دخول نشده، یا شک کند دخول شده یا نه، بر او حرام نمی شوند.
 54_ اگر با مادر، یا خواهر و یا دختر کسی ازدواج نماید و بعد از ازدواج با آن شخصی لواط کند، آیا آنها بر او حرام می شوند؟
ج _ آنها بر او حرام نمی شوند.
55_ اگر کسی در حال احرام که در احکام حج گذشت، با زنی ازدواج کند، حکم آن چیست؟
ج _ عقد او باطل است. و چنانچه می دانسته زن گرفتن بر او حرام است، دیگر نمی تواند آن زن را عقد کند.
س 56_ اگر زنی که در حال احرام است با مردی که در حال احرام نیست ازدواج کند، حکم آن چیست؟
ج _ عقد او باطل است و اگر زن می دانسته ازدواج کردن در حال احرام حرام است، بنابر احتیاط واجب بعداً با آن مرد ازدواج نکند.
 57_ اگر مرد یا زن « طواف نساء » را که یکی از اعمال حج است انجام ندهند، حکم آن چیست؟
ج _ اگر مرد بجا نیاورد، زن بر او حرام می شود و نیز اگر زن بجا نیاورد و شوهرش بر او حرام می شود، ولی اگر بعد، « طواف نساء » را انجام دهند، یا نایب بگیرند که آن را انجام دهد، به یکدیگر حلال می شوند.
س 58_ اگر کسی دختر نابالغی را برای خود عقد کند و پیش از آنکه نُه سال دختر تمام شود، با او نزدیکی کند، چه إفضا شده باشد یا نه، حکم آن چیست؟
ج _ نزدیکی با او بنابر اظهر حرام نیست.
س 59_ چه موقع است که زن بر شوهرش حرامی می شود؟
ج _ زنی را که در سه نوبت طلاق داده اند، بر شوهرش حرام می شود.
س 60_ زنی را که در سه نوبت طلاق داده اند، چگونه شوهر اول می تواند دوباره او را برای خود عقد نماید؟
ج _ اگر با شرایطی که در احکام طلاق گفته می شود، یا مرد دیگری ازدواج کند سپس طلاق بگیرد، شوهر اول می تواند دوباره او را برای خود عقد نماید.

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ Sat 16 Oct 2010 توسط dj afra

ازدواج موقت مستحبی که حرام شده  ،

ازدواج موقت مستحبی کنار ،ذاشته شده و زنا جایگزین آن شده ،

ازدواج موقت حکم نجات بخش الهی که کریه جلوه داده شده است!


در جامعه امروزی که تحریکات جنسی از در و دیوار بر سر هر جوانی میبارد و انحرافات جنسی و روابط نا مشروع سهل و شایع شده

نیاز به روابط جنسی شرعی سالم و مسئولیت پذیرانه به شدت احساس میشود.

ولی به علت پیشنه سنتی و گرایشات متعصبانه و رودربایستی های بیجا در جامعه ما

احکام الهی کنار گذاشته شده اند و گناه ، آلودگی و بی بندوباری جای انها را گرفته است.

رسانه های ملی و رسانه های آزاد ايران در اشائه و تبیین این حکم نجات بخش الهی ناکام و ناکار آمد بوده 

و حتی در بسياری از مواقع تخریب گر  و دارای نقش معکوس بوده اند.

بطوری که در رسانه های ما(سینما تلوزیون مجلات و...) ازدواج موقت ، زن صیغه ای ، زن دوم و ... گناهی نا بخشودنی

برای خانواده ها نشان داده شده و از طرف دیگر

روابط شبهه دار ؛ گناه آلود ، روابط نا مشروع بین دختران و پسران ترویج داده شده

و در بسیاری موارد برای عموم توجیح میشود و موجه و قابل قبول نشان داده میشود....

دوست دختر و دوست پسر اسم نامزدي گرفته و خير خواهي والدين در امر ازدواج دخالت بيجا...

تمام حقوق زن و شوهري به راحتي و با صرف وجود احساساتي با عنوان دوست داشتن ناديده تلقي ميشود و دوست داشتن هر خيانتي را توجيه ميكند...

افتخارات سينماي ايران بدين جا ختم نمي شود و اخيرا رويكرد جديد نسخه سازي از فيلمهاي مستهجن خارجي نيز آغاز شده كه از جمله آنها ميتوان به فيلم "دو خواهر" و "پيشنهاد 50 ميليون توماني" و ... اشاره كرد....

 

 

(متوليان و مسئولين امر به فكر باشند و جلو جريان شوم غربگرايي و سكولاريزم در سينماي ايران  كه از دوره اصلاحات آغاز شده است را بگيرند )

 

امیدواریم از این به بعد این مسئولین با سياست گذاري صحيح به اشاعه معروف و جلوگيري از منكرات را بهتر از سابق ادامه دهند.

بقیه مطلب کپی که تو سایت ها و وبلاگهای مختلف منتشرشده و راجع به تاریخ ازدواج موقت در ایران هستش...

بحث ازدواج موقت یا همان صیغه در حدود سال 1370 با سخنان علی اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهوری وقت که صیغه را به عنوان راهکاری برای مقابله با معضلات جنسی جوانان مطرح کرده بود، آغاز شد ولی این بحث به علت مخالفت های سنگینی که پیش آمد برای بیش از یک دهه به حاشیه رفت. در سال 1381 نیز با طرح راه اندازی خانه عفاف بالا گرفت که بعد اعلام شد طراح آن دستگیر شده و خود سابقه منکراتی داشته است. بار دیگر در سال 1386 مصطفی پورمحمدی، وزیر کشور خواستار رواج "صیغه" (با عنوان ازدواج موقت) با هدف "جلوگیری از شیوع فساد در جامعه" شد.هرچند که بعدا غلامحسین الهام سخنگوی دولت اعلام کرد "سخنان اخیر وزیر کشور درباره ازدواج موقت، از جایگاه یک روحانی بوده است و نظر دولت نیست. این امر مربوط به دولت به عنوان قوه مجریه کشور نیست."همچنین در لایحه حمایت از خانواده که موجب می شد متعه مثل ازدواج اول بدون هیچ محدودیت و کنترلی رایج شود، بحث های زیادی پیش آمد و سرانجام این لایحه برای بررسی و رفع اشکالات آن از دستور کار مجلس خارج شد.علاوه بر این وب گاه هایی نیز در اینرنت برای ترویج صیغه و آشنا کردن داوطلبان با یکدیگر ایجاد شده است.


آیت الله محی الدین حائری شیرازی
اگر نهی از ازدواج موقت موجب این شده باشد که یک دختر و پسر مسلمان چندین دوست غیرهمجنس داشته باشند و با افراد متعدد در ارتباط جنسی باشند، آن وقت چه کسی جواب این چالش را می دهد؟موضوع این است که آیا ازدواج موقت در دین، به عنوان یک ضرورت و مسئله ای که باید در جامعه جاری و ساری باشد مطرح شده است یا اینکه دین ازدواج موقت را در شرایط خاص و برای برخی از افراد می داند؟شما فرض کنید دین نبود، عقل که هست. عقل می گوید که ازدواج دائم، انتخاب شریک زندگی برای همه عمر یک انسان از لحظه انتخاب است و عقل می گوید که شریک دائم زندگی مختصات خودش را دارد. هر انسانی با هر مسلکی قبول می کند که اطفای غریزه جنسی، هدف اصلی از انتخاب شریک زندگی نیست. در صدر اسلام هم خانواده بوده و هم غلام و کنیز. الان که غلام و کنیز نیست و تنها راه ارضای جنسی حلال، ازدواج است و اگر تنها راه ازدواج، دائم باشد یعنی جنون جامعه. کسی که تنها راه اطفای جنسی که امری آنی است و نیاز لحظه ای است را ازدواج دائم قرار می دهد، هیچ شناختی از جامعه بشری ندارد.وقتی شما به مسافرت می روید و می خواهید در بین مسیر، غذا میل کنید آیا برای خوردن یک وعده غذا در مسیر سفر، خانه می سازید یا اینکه چادری موقتی برپا می کنید تا برای لحظه ای کوتاه سرپناه داشته باشد؟ انتخاب شریک زندگی و ازدواج دائم مانند خانه ساختن است و چادر زدن در بین مسیر، سفر مانند ازدواج موقت است. جامعه اسلامی از شرایط عقلی انسانی جدا نیست و احکام اسلامی براساس شرایط واقعی و عقل طراحی شده است، پس جامعه اسلامی اطفای نیازهای جنسی را در ازدواج می داند، اما فراموش نکنیم که ازدواج موقت هم نوعی ازدواج است که تعهدات مخصوص خود را دارد.ایده آل این است که دختر در سن مناسب شریک دائم زندگی اش را درست انتخاب کند، در شرایطی که باکره است، اما نباید به دخترمان شرایطی را تحمیل کنیم که زندگی او "لایموت فیها و لا یحیی" شود.مگر شهوت، دختر و پسر می شناسد؟ اگر به دختر هم بگویید که تنها راه اطفای شهوت آنی او انتخاب شریک دائم زندگی است، ممکن است دختر هم در انتخاب شریک دائم زندگی اش تعجیل کند و بدون تعمق و تدبیر ازدواج کند. آنوقت بعد از مدتی کوتاه که نیاز ش برطرف شد، احساس می کند که این شوهر به درد او نمیخورد. اما وقتی دختر و پسر نیاز آنی خود را برطرف کرده باشند، آنوقت می روند تا عاقلانه انیس و مونس خود را انتخاب کنند.

شهید مطهری
شما اگر امروز یک پسر محصل هجده ساله را که شور جنسی او به اوج خودرسیده است تکلیف به ازدواج بکنید،به شما می خندند.همچنین است یک دخترمحصل شانزده ساله.عملا ممکن نیست این طبقه در این سن زیر بار ازدواج دائم بروند و مسوولیت  یک زندگی را بپذیرند. از شما می پرسم:آیا با این حال،با طبیعت و غریزه چه رفتاری بکنیم؟آیا طبیعت حاضراست  به خاطر اینکه وضع زندگی ما در دنیای امروز اجازه نمی دهد که در سنین شانزده سالگی و هجده سالگی ازدواج کنیم دوران بلوغ را به تاخیر بیندازد و تا مافارغ التحصیل نشده ایم غریزه جنسی از سر ما دست بردارد؟ آیا جوانان حاضرند یک دوره "رهبانیت موقت "را طی کنند و خود را سخت  تحت فشار و ریاضت قرار دهند تا زمانی که امکانات ازدواج دائم پیدا شود؟فرضاجوانی حاضر گردد رهبانیت موقت را بپذیرد،آیا طبیعت حاضر است از ایجادعوارض روانی سهمگین و خطرناکی که در اثر ممانعت از اعمال غریزه جنسی پیدامی شود و روانکاوی امروز از روی آنها پرده برداشته است صرف نظر کند؟ دو راه بیشتر باقی نمی ماند:یا اینکه جوانان را به حال خود رها کنیم و به روی خود نیاوریم;به یک پسر اجازه دهیم از صدها دختر کام برگیرد،و به یک دختر اجازه دهیم با دهها پسر رابطه نامشروع داشته باشد و چندین بار سقط جنین کند،یعنی عملاکمونیسم جنسی را بپذیریم;و چون به پسر و دختر"متساویا"اجازه داده ایم،روح اعلامیه حقوق بشر را از خود شاد کرده ایم، زیرا روح اعلامیه حقوق بشر از نظربسیاری از کوته فکران این است که زن و مرد اگر بناست به جهنم دره هم سقوط کننددوش به دوش یکدیگر و بازو به بازوی هم و بالاخره  "متساویا"سقوط کنند. راه دوم ازدواج موقت و آزاد است.ازدواج موقت در درجه اول زن را محدودمی کند که در آن واحد زوجه دو نفر نباشد.بدیهی است که محدود شدن زن مستلزم محدود شدن مرد نیز خواه ناخواه هست.وقتی که هر زنی به مرد معینی اختصاص پیداکند قهرا هر مردی هم به زن معینی اختصاص پیدا می کند،مگر آنکه از یک طرف عددبیشتری باشند.بدین ترتیب پسر و دختر دوران تحصیل خود را می گذرانند بدون آنکه رهبانیت موقت و عوارض آن را تحمل کرده باشند و بدون آنکه در ورطه کمونیسم جنسی افتاده باشند. این ضرورت اختصاص به ایام تحصیل ندارد،در شرایط دیگر نیز پیش می آید. اصولا ممکن است زن و مردی که خیال دارند با هم به طور دائم ازدواج کنند و نتوانسته اند نسبت به یکدیگر اطمینان کامل پیدا کنند،به عنوان ازدواج آزمایشی برای مدت موقتی با هم ازدواج کنند;اگر اطمینان کامل به یکدیگر پیدا کردند ادامه می دهندو اگر نه از هم جدا می شوند. ادیان آسمانی عموما بر ضد هوسرانی و هوا پرستی قیام کرده اند،تا آنجا که درمیان پیروان غالب ادیان ترک هوسرانی و هوا پرستی به صورت تحمل ریاضتهای شاقه درآمده است. امتیاز اسلام از برخی شرایع دیگر به این است که ریاضت و رهبانیت را مردودمی شمارد،نه اینکه هواپرستی را جایز و مباح می داند.از نظر اسلام تمام غرایز(اعم ازجنسی و غیره)باید در حدود اقتضا» و احتیاج طبیعت اشباع و ارضا» گردد.اما اسلام اجازه نمی دهد که انسان آتش غرایز را دامن بزند و آنها را به شکل یک عطش پایان ناپذیر روحی درآورد.از این رو اگر چیزی رنگ هوا پرستی یا ظلم و بی عدالتی به خود بگیرد،کافی است که بدانیم مطابق منظور اسلام نیست. جای تردید نیست که هدف مقنن قانون ازدواج موقت این نبوده است که وسیله عیاشی و حرمسراسازی برای مردم هوا پرست و وسیله بدبختی و دربدری برای یک زن و یک عده کودک فراهم سازد. مسلمانان اتفاق و اجماع دارند که در صدر اسلام ازدواج موقت مجاز بوده است و رسول اکرم در برخی از سفرها که مسلمانان از همسران خود دور می افتادند و درناراحتی بسر می بردند، به آنها اجازه ازدواج موقت می داده است.امام جعفرصادق علیه السلام می فرمود:یکی از موضوعاتی که من هرگز در بیان آن تقیه نخواهم کردموضوع متعه است. اینجا بود که یک مصلحت و حکمت ثانوی با حکمت اولی تشریع نکاح منقطع توام شد و آن کوشش در احیا» یک "سنت متروکه "است.به نظر این بنده آنجا که ائمه اطهار مردان زندار را از این کار منع کرده اند به اعتبار حکمت اولی این قانون است،خواسته اند بگویند این قانون برای مردانی که احتیاجی ندارند وضع نشده است،همچنانکه امام کاظم علیه السلام به علی بن یقطین فرمود: "تو را با نکاح متعه چه کار و حال آنکه خداوند تو را از آن بی نیاز کرده است." علی علیه السلام می فرماید:"هر گاه بدانم شخص نا اهلی متعه کرده است،حد زنای محصن را بر او جاری ساخته و سنگسارش خواهم کرد." از سخنان بسیار پر ارزش امیر المومنین این است که:"اگر عمر سبقت نمی جست و متعه را تحریم نمی کرد،احدی جز افرادی که سرشتشان منحرف است زنا نمی کرد". یعنی اگر متعه تحریم نشده بود،هیچ کس از نظر غریزه اجبار به زنا پیدا نمی کرد;تنهاکسانی مرتکب این عمل می شدند که همواره عمل خلاف قانون را بر عمل قانونی ترجیح می دهند.

نظر 4 مرجع تقلید درباره ازدواج موقت
  در شرایط کنونی جامعه، ازدواج موقت را چه امری قبیح بدانیم و چه هنجار قلمداد کنیم، در نهایت فتوای مراجع محترم دینی است که حرمت، استحباب و یا وجوب آن را تعیین میکند.
متن استفتا
1 -آیا دختر رشیده بدون اذن ولی میتواند ازدواج موقت کند؟
2 -اگر شرایط ازدواج دائم برای دختری رشیده یا غیر رشیده فراهم نباشد و در صورتی که ازدواج نکند ترس از این دارد که به گناه آلوده شود، آیا میتواند بدون اذن ولی ازدواج موقت کند؟ آیا دختران به دلیل نیاز عاطفی میتوانند با شرط نداشتن رابطه جنسی بدون اذن ولی ازدواج موقت کنند؟
3 -ترویج ازدواج موقت در جامعه چه حکمی دارد؟
4 -تقبیح ازدواج موقت در جامعه چه حکمی دارد؟
آیت الله حسین وحید خراسانی: در ازدواج اذن پدر شرط است مگر اینکه در ازدواج دائم دختری رشیده باشد و پدر یا جد پدری او بی جهت با ازدواج دائم مخالفت نماید که در این صورت دختر میتواند بدون اذن پدر یا جد پدری ازدواج کند، اما اگر دختر رشیدهای که صلاح خود را میداند و بهدلیل بالا رفتن سن خود امیدی به ازدواج دائم نداشته باشد و پدر یا جد پدریاش بیجهت با ازدواج موقت او مخالفت میکند، میتواند بدون اذن ولی و در صورتیکه ازدواج موقت برای او خیر و صلاح باشد، ازدواج موقت کند. اگر رشیده نباشد بدون اذن ولی نمیتواند و اگر رشیده باشد شرایط پاسخ به سئوال اول را دارد. تقبیح ازدواج موقت، تقبیح حکم خداوند است و کسی نمیتواند این حلال خدا را تقبیح کند.
آیت الله ناصر مکارم شیرازی: این کار بدون کسب اجازه ولی دختر جایز نیست.  منظور از باکره دختری است که قبلا شوهر نکرده است، خواه عضو بکارت موجود باشد، یا نه. شک نیست که نکاح موقت در شریعت اسلام جایز است، ولی نباید وسیله هوسبازی افراد هوسباز شود; و احتیاط آن است تا ضرورتی نباشد اقدام به این کار نشود.
آیت الله سیدعبدالکریم موسوی اردبیلی :اگر دختر باکرهای که به حد بلوغ رسیده و رشیده است -یعنی مصلحت خود را تشخیص میدهد-بتواند زندگانی خود را به نحو مستقل اداره کند و قدرت تصمیم گیری صحیح در امور زندگی خود را داشته باشد و بیم آنکه فریب بخورد در میان نباشد، چنانچه بخواهد ازدواج کند احتیاجی به اجازه پدر یا جد پدری خود ندارد و در غیر این صورت، بنابر احتیاج واجب باید از پدر یا جد پدری خود اجازه بگیرد و اجازه مادر و یا برادر لازم نیست. همچنین بنابر احتیاط واجب دختری که باکره نیست نیز همین حکم را دارد. اصل ازدواج موقت در شرع مقدس اسلام کاری جایز است و تقبیح نسبت به اصل ازدواج موقت کار صحیحی نیست; هر چند ممکن است ازدواج موقت در بعضی موارد و شرایط به مصلحت بعضی از افراد اعم از زن و مرد نباشد.
آیت الله حسین نوری همدانی: عقد دختر باکره بدون اجازه و رضایت پدر باطل است و فرقی بین ازدواج دائم و موقت نیست.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ Sat 16 Oct 2010 توسط dj afra
  پربیننده های اخبار
فروش پاییزی توتال کور با تخفیف باور نکردنی ..
حضور کاملا عریان دختر ها در امتحان بخاطر تقلب+عکس
حادثه عجیب در هنگام فوت کردن شمع تولد!
نصرالله: گناه احمدی نژاد این است که پیام امام خامنه ای را ..
نامه یک دانش آموز دختر درباره تنبیه بدنی (عکس)
زنی که می خواهد از همسر مرده اش باردار شود + عکس
ناگفته‌های حضور احمدی‌‌نژاد در لبنان از زبان سفیر ایران
شیر آبی برای دوران هدفمندسازی یارانه ها!/ +عکس
ادعای یک روزنامه درباره دو شروط کروبی
استمداد یک معلم «خیابان‌خواب»!
همسر احمدی نژاد در ضیافت ناهار همتای خویش(عکس)
رئیس سازمان لیگ کتک خورد!
واكنش یك نماینده به اتهام رشوه 45 میلیاردی
آغاز پرداخت يارانه‌ها از فردا در 9 استان كشور
هدیه نصرالله به احمدی نژاد چه بود ؟؟
دستگيری مهدي هاشمي در صورت ضرورت از طريق اينترپل
همه چیز درباره «باباشاه» قهوه تلخ
روشی ساده برای محافظت از مغز
همسر و پسر احمدي‌نژاد در لبنان (عكس)
فروش پاییزی توتال کور با تخفیف باور نکردنی ..

زنی که می خواهد از همسر مرده اش باردار شود + عکسفبین ژوستل که اکنون ۳۹ ساله است، ماه هاست
تلاش می کند از شوهر فوت شده خود باردار شود.او قصد دارد با اسپرم منجمد شده شوهرش
که در سال ۲۰۰۸ به خاطر ابتلا به سرطان از دنیا رفت، عمل لقاح را انجام دهد.همسر وی به دلیل اینکه بیم داشت شیمی درمانی
موجب عقیم شدنش شود، اجازه منجمدسازی اسپرم خود را داد. با این حال، دستگاه قضایی فرانسه
درخواست ژوستل را ابتدا رد کرد، اما دادگاه تجدیدنظر برای رسیدگی به این پرونده در
جریان است.در فرانسه، لقاح مصنوعی پس از مرگ همسر ممنوع است و استفاده از اسپرم منجمد
شده در صورتی مجاز است که شخص اهداکننده آن را تایید کند.این در حالی است که اندکی پیش در آلمان یک بیوه
۲۹ ساله در نویبراندنبورگ توانست از دادگاه رای بگیرد تا از همسر فوت شده خود بچه دار
شود. در این پرونده این زوج سلول ها را منجمد کرده بودند. پس از تصادف مرگبار شوهر
با موتوسیکلت، بیمارستان در وهله اول از باز پس دادن این سلول ها خودداری کرده بود.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ Sat 16 Oct 2010 توسط dj afra
نوشته شده در تاريخ Wed 13 Oct 2010 توسط dj afra

چگونگي برقراري ارتباط اولیه


اين باور كه زنھا فقط به مردھاي خوش تیپ و خوش اندام توجه میكنند افسانه اي بیش نیست

اين باور كه زنھا فقط به مردھاي خوش تیپ و خوش اندام توجه میكنند افسانه اي بیش نیست.

مرداني كه خود را براي تحت تاثیر گذاشتن ديگران آماده میكنند، مھربان و اھل گردش ھستند و خوش مشربي خويش را به نمايش مي گذارند، كساني ھستند كه براي زنان ديگر جنبه رقابتي پیدا مي كنند. وقتي در مورد آن فكر كنید، به بسیاري از مسائل پي خواھید برد.

از آنجايي كه لباسھا معمولا ٩۵ درصد از بدن يك مرد را میپوشانند، منطقي است كه از زنھا انتظار داشته باشید كه به آنچه كه بر تن داريد توجه كنند. ھمچنین مرداني كه با مردان و زنان ديگر معاشرت مي كنند، نا امید و افسرده به نظر نمي رسند. زن ھا احساسات خود را دنبال كرده و به آنھا پاسخ میدھند. خنده برانگیزنده احساس مسرت است، و زنھا عاشق خنديدن مي باشند. اين نكته را ھنگامیكه به دنبال ھمسري براي خود میگرديد به ذھن بسپاريد اغلب زنھا مي توانند بگويند كه آيا يك مرد چشم ھاي خائن، چشم ھاي دروغگو، چشم ھاي متقلب، چشم ھاي متاھل، چشمھاي منحرف و چشمھاي صادق دارد يا خیر.

چنانچه مردي از چشمھايش به صورتي نادرست استفاده كند، ممكن است شانس موفقیت در برگزيدن ھمسر مورد علاقه اش را از دست بدھد. زنھا قوه درك بالايي دارند. آنھا مي توانند از نگاه يك مرد احساس كنند كه آيا او صادق و قابل اعتماد است يا خیر.

اگر مردي از برقراي تماس چشمي با زن مورد علاقه اش خودداري كند، پیغامي میفرستد مبني بر نداشتن تجربه كافي درمورد زنھا،خجالتي بودن و عدم اعتماد بنفس و اگر خیلي شديد به وي خیره شود، باعث ناراحتي او خواھد شد. مرداني كه تجربه زيادي در مورد زن ھا ندارند بصورت شھواني و نادرست به آنھا نگاه میكنند. مرداني كه نگاھي مطمئن حاوي پیغام ” میتوانم ترا داشته باشم!” ، به ھمسر آينده اشان دارند، او را مجذوب خودشان میكنند.

بغیر از اينكه زن ھا دستان يك مرد را براي اينكه ببیند آيا حلقه ازدواج دارد يا خیر، نگاه میكنند، يك دلیل ديگر را نیز دنبال میكنند. اگر انگشت انگشتر يك مرد از انگشت سبابه او بلندتر باشد، مفھومش اين است كه سطح تستوسترون ( تستوسترون ھورموني در بدن است كه براي تحركات جنسي، تنظیم مقدار چربي، نگھداري عضلات، تعديل قند و فشار خون و جلوگیري از افسردگي مورد نیاز است ) بالايي دارد. اگر انگشت انگشتر كوتاه تر از انگشت سبابه باشد، مقدار تستوسترون كمتر از میزان متوسط آن است.

مردھا به سادگي و به اندازه زنھا لبخند نمي زنند. اگر يك زن خوشحال باشد و يا احساسات مسرت بخشي را تجربه كند، لبخند میزند. در میھماني ھاي فامیلي خود اگر دقت كنید كمتر مردي را میبینید كه لبخند بر چھره اش باشد. اغلب آنھا طوري بنظر میرسند كه گويي از حضورشان در میھماني خوشنود نیستند.

افراديكه داراي چھره اي معمولي ھستند و لبخند میزنند اغلب جذاب تر از مردان خوش قیافه و زنان زيبايي ھستند كه لبخند نمیزنند.

لبخند يك مرد نشان دھنده دلربايي، خوش بیني، مھرباني و با احساسي او است و بیانگر آن است كه آنچه را كه مي بیند دوست دارد و از ھمه مھمتر شخصي است كه مي توان با او ارتباط برقرار نمود. ھنگامیكه ما لبخند میزنیم عضلات صورتمان سیستم عصبي را براي تولید ھورمون خاصي بنام “مورفین مغزي” تحريك مینمايد. اين ھورمون در ما احساسي دلپذير و آرامش بخش ايجاد میكند. ترشح آن يك اثر بي حسي نیز به دنبال خواھد داشت.

اكنون وقت آن رسیده كه بیشتر از يك مرد معمولي باشید.

نقطه نظر زنھا اغلب مردان افرادي معمولي مي باشند اما برخي از مردان از لحاظه درجه و رتبه ارجحیت دارند. زنان كلاس يك مرد را چگونه تعريف میكنند؟ كلاس مانند يك رنگین كمان است .زنھا نمي دانند كه كلاس را چطور بايد تعريف كنند، اما وقتي آنرا مي بینند متوجه اش میگردند. يك تجلي خاص بھمراه ھر مرد با كلاس وجود دارد. او طوري رفتار مي نمايد كه توجه ھر زني را به خود معطوف میكند.

يك مرد باكلاس ھر چیزي را با استیل انجام مي دھد. در عین حال متظاھر و خودنما نمي باشد. او مجبور نیست كلاسش را به رخ ديگران بكشد. او به ھمان اندازه اي كه به خودش علاقه دارد، به ديگران نیز علاقمند است. او میتواند متواضع و فروتن باشد.از ھمه مھمتر او با ھمه زنھا با احترام و عزت رفتار میكند.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ Wed 13 Oct 2010 توسط dj afra

تفاوت های جنسیتی


تفاوت های جنسیتی
مرد و زن از نظر ساختمان بدن، کیان روانی، هوش، استعداد و... تفاوت های زیادی دارند.
یکی از علل اصلی ستیزها و کشمکش های دایمی، عذاب آور، دردناک و جان فرسا بین زن و شوهرها این است که مردان، زنان را با «ویژگی های خود» ارزیابی می کنند و زنان مردان را با مقیاس خود می سنجند و این سنجش همان قدر صحیح است که سنجش مایعات با متر و منسوجات با لیتر. چنین سنجش هایی معمولاً حس تحقیر یا برتری کاذب را به دنبال دارد.
شناخت تفاوت ها در گام اول بسیاری از سوء تفاهم ها را به صورت ریشه ای بر طرف می سازد و در گام بعدی توجه به این تفاوت ها و تنظیم روابط و مسئولیت ها بر اساس آنها به پویایی و نشاط خانواده می انجامد.
تفاوت های روانی
زن و مرد چنان که از نظر ساخت بدنی از هم متمایزند دارای تفاوت هایی در بعد روانی هم هستند که از نظر علم روان شناسی و در فرهنگ های مختلف به اثبات رسیده است... توجه به این تفاوت ها و شناخت بهتر هر یک، آدمی را به سوی زیست بایسته تر رهنمون می گرداند. برخی از تفاوت های روانی دو جنس چنین است:
1.تحقیقات حاکی از آن است که شکل گیری هویت دختران برای استقلال شخصی نیست، بلکه برای صمیمیت و مراقبت از دیگران است، در حالی که هویت پسران از اساس برای استقلال و رقابت و فردیت شکل می گیرد.
2.موضوع وابستگی زن به مرد و استقلال خواهی مرد از نظر وضعیت جسمانی یک امر طبیعی است. از جنبه ی روانی زن به وابستگی گرایش دارد، از تنهایی می ترسد و در ارتباط با دیگران کارآمدتر می شود، ولی مرد استقلال طلب است و زمانی که نیازمندی دیگران را به خود دریابد احساس توانمندی می کند.
3.زنان در برخورد با مسائل و مشکلات به جزئیات توجه بیشتری دارند و احساسی تر عمل می کنند ولی مردان در مقابله با مشکلات و مسائل کلی نگرند و منطقی تر عمل می کنند.
4.مردان به ارتباط غیرکلامی توجه بیشتری نشان می دهند و کمتر احساسات خود را به زبان می آورند و واکنش بروز می دهند، ولی زنان توانمندی های کلامی بیشتری دارند، در نتیجه بیشتر بر ارتباطات کلامی تأکید دارند.
5.به طور کلی مرد برون گرا و زن درونگراست.
6.اندیشه ی اخلاقی زنان به طور عمده به روابط بین فردی توجه دارد و با احساس مسئولیت نسبت به دیگران همراه است و جنبه ی از خود گذشتگی دارد. برای مردان خودمختاری و شایستگی مبنای قضاوت اخلاقی است و اخلاق پسران بیشتر بر مبنای عدالت شکل می گیرد... پسران بیشتر از دختران از قوانین اخلاقی سرمی پیچند. زنان گرچه احساسی ترند ولی در مسائل اخلاقی سخت گیرترند.
تفاوت های فردی
گذشته از تفاوت های جنسیتی، انسان ها (حتی افراد یک جنس) از نظر سرمایه های وجودی و خدادادی، اعم از نیروهای بدنی و توانایی های روانی یکسان نیستند; هم چنان که برخورداری آنها از نعمت های طبیعی و اجتماعی و توانایی های هوشی متفاوت و مختلف است. انسان ها با وجود فطرت ها و غرایز یکسان دارای توانمندی ها و استعدادهای متفاوت هستند.
بی توجهی به این تفاوت ها پی آمدهای دردناکی چون بی توجهی به تفاوت های جنسیتی دارد; یعنی بسیاری از آسیب های موجود در خانواده به این مسأله برمی گردد; مثلاً مقایسه ی درسی دو برادر و یا بین دانش آموز با همکلاسی هایش، مقایسه ای نابه جاست و بدترین ضربات را بر روند پیشرفت درسی دانش آموز و شخصیت او وارد می سازد. فرزندی که در این موقعیت قرار می گیرد دچار فشار روحی زیادی است و نباید انتظار ابراز وجود، خلاقیت و نشاط را در او داشته باشیم. مقایسه ی همسر خود با دیگران نیز اشتباهی است که نشاط را از خانواده می گیرد. کارشناسان تأکید می کنند که هر یک از زن و شوهر باید بکوشد با روان شناسی همسرش آشنا شود تا بداند او به چه اموری بها می دهد و نظام ارزشی اش چگونه است؟ و با توجه به آن، مناسبات بین خود و او را تنظیم کند.
عوامل مؤثر بر نشاط
1.کار
کار از جنبه های متعددی حایز اهمیت است و تأثیرات فراوانی بر روان آدمی و زندگی خانوادگی و اجتماعی دارد.
از بنیادی ترین و قوی ترین نیازهای انسان نیازهای فیزیولوژیکی است. این نیازها شامل هر چیزی می شود که در حفظ و بقای ارگانیسم انسان نقش دارد. نیازهای فیزیولوژی و از جمله مواد غذایی، در جوامع با بافت پیچیده تر (شهری) به شکل اشتغال و در جوامع ساده تر با نام کار و تلاش و شکل مستقیم تری تأمین می شود. این که بیکاری یک معضل اجتماعی شمرده می شود به سبب همین نیاز است; که اگر برآورده نشود بسیاری از موضوعاتی که به عنوان نیاز مطرح می شوند جایی برای طرح نخواهد داشت. در مقابل اگر در سایه کار، تلاش و یا به تعبیری اشتغال، این نیاز برآورده شود انسان مجال پرداختن به دیگر امور که زمینه ی تعالی و رشد، آسایش و رفاه، لذت های دنیوی و حتی اخروی و... را پیدا می کند.
این است که حضرت امیرالمؤمنین(علیه السلام)می فرماید:
تنگدستی سبب خواری نفس و حیرانی عقل و جلب کننده ی اندوه هاست.
کار از عواملی است که می تواند این آسیب ها را برطرف نماید.
از دیگر ابعادی که اهمیت کار را تبیین می کند نفسِ مشغول بودن و تأثیر مستقیم آن بر روان است. هنگامی که انسان مشغول به کار است یک نوع ایمنی راحتی بخش، یک آرامش عمیق درونی و یک قسم رخوت نشاط آور او را تسکین می بخشد. و شاید بتوان گفت که بی کاری بیشتر از هر عامل دیگری ناشادی می آورد. کار ما قسمتی از هویت ماست. اگر ما در طبقه ی شغلی هیچ کاری نداشته باشیم رنج می بریم و این مسئله به کاهش شدید شادکامی منجر می شود و شاید به همین دلیل حضرت علی(علیه السلام) با تأکیدی که بر تفریح به معنای خاص آن دارند، کار را بزرگ ترین تفریح ذکر می کنند.
از جنبه های دیگر اهمیت کار ارتباط آن با احساس کارآیی است. بهترین عاملی که می تواند این احساس را در انسان ایجاد کند خودکار است. و اهمیت آن در تأثیری است که بر فشار روانی دارد یعنی; از عوامل مؤثر بر فشار روانی احساس کارآیی است که این احساس هر قدر قوی تر باشد از میزان فشار روانی کاسته می شود و ضعیف شدن آن موجب شکنندگی و تأثیرپذیری انسان در برابر عوامل فشارزا می شود.
از دیگر تأثیرات مثبت کار فعلیت یافتن استعدادها، جلوگیری از انحراف و لغزش و هم چنین روش شناخته شده در درمان برخی اختلالات است که این مختصر مجال توضیح آنها را نمی دهد.
خلاصه این که بی کاری آسیب های بسیاری برای فرد و خانواده و اجتماع به بار می آورد، تا حدی که (در زندگی معمول و اکثریت مردم) می تواند موجودیت انسان را به خطر اندازد و بر عکس، کار، با واسطه و بیواسطه، تأثیرات مثبت زیادی دارد از جمله به زندگی رونق می بخشد.
2.صله ی رحم
مرحوم کلینی در کافی نقل می کند: پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) یک روز بدون هیچ مقدمه ای اصحاب خویش را دعوت کردند و این سخنان را با آنان در میان گذاشتند که
به حاضرین از امتم و غائبین از آنها و هر که در صلب مردان و رحم زنان تا روز قیامت قرار می گیرد وصیت می کنم که صله ی رحم را به جا آورند اگر چه در فاصله ی یک سال سفر نسبت به یکدیگر باشند...
صله ی رحم دارای فواید بسیاری در ابعاد مختلف است.
ارتباطات انسانی مطلوب تا 85 درصد موجب نشاط و سرزندگی افراد می شود. انسان موجودی اجتماعی است و غالب نیازهای او هم یا در ارتباط با اجتماع و یا توسط اجتماع برآورده می شود. وابستگی فرد به گروه و دوستی گروه با فرد و ارتباط انسانی بین آنها به تشکیل شخصیتی سالم و با نشاط و تحقق امنیت خاطر و آرامش در انسان کمک شایانی می کند. در واقع ارتباط مثبت انسان با اجتماع، هم نیاز امنیت روانی و هم نیاز تعلق انسان را پاسخ می دهد و این ارتباط و تعلق در خانواده به عنوان یک واحد کوچک اجتماعی و در فامیل با دایره ای وسیع تر بسیار پررنگ تر و زیباتر شکل می گیرد.
3.تبادل عاطفی
از جمله نیازهای روانی نیاز به عشق و تعلق داشتن است که فرد را در جهت ایجاد روابط محبت آمیز با دیگران سوق می دهد. نیاز دلبستگی و تعلق، هم شامل دریافت محبت از دیگران و هم محبت کردن به آنان می شود. برای ارضای این نیاز انسان باید با دیگران و از همه مهم تر، با اعضای خانواده ی خود تبادل عاطفی داشته باشد که نتیجه ی آن بالندگی و شکوفایی واقعی انسان است و چنانچه این نیاز اصلاً و یا به شکل صحیح ارضا نشود نتیجه ای جز پژمردگی یا انحراف نخواهد داشت. نکته ی حایز اهمیت این که فقط وجود محبت بین همسران و یا فرزندان و والدین برای ارضای این نیاز کافی نیست; لازمه ی ارضای این نیاز ابراز محبت است و به همین سبب کسانی که هنر نثار محبت بر شریک زندگی خود را دارند کام یاب ترند البته توجه به تفاوت های فردی و جنسیتی و امور دیگر کمک زیادی به ابراز محبت می کند; از جمله تفاوت های زن و مرد این است که زن عاطفی تر از مرد است و به ارتباط های عاطفی علاقه ی بیش تری نشان می دهد، احساس محبت کردن در دختران بیش از پسران است... به همین جهت مادران در به عهده گرفتن تربیت که عاطفه و محبت از ضروریات آن است، مقدم اند و در روابط زن و شوهر لازم است مردان در مسائل عاطفی پیش قدم باشند; چرا که زنان با این سرشت به دنیا می آیند. شهید مطهری می فرماید:
رکن حیات خانوادگی احساسات و عواطف مرد نسبت به زن است. از این عواطف است که هم زندگی زن و هم زندگی فرزندان صفا و جلا و خرمی می گیرد.
4.احترام
انسان های رشدیافته شناخت دقیقی از موقعیت خود در اجتماع دارند و این موقعیت و شناخت نسبت به آن زمانی به دست می آید که شخص از ناحیه ی خود و دیگران مورد تکریم قرار گیرد. مزلو روان شناس انسان گرا یکی از سلسله نیازهای انسان را نیاز به احترام می شمارد; احترام از ناحیه ی خود شخص به صورت احساس خودارزشمندی که مایه ی عزت نفس است و از ناحیه ی دیگران. با برآورده شدن نیاز به عزت نفس، شخص به قابلیت، ارزشمندی و کارآمدی خود اطمینان پیدا می کند و در سایه ی این اطمینان در تمام جنبه های زندگی خود کارآمدتر و مولدتر می شود و در غیر این صورت احساس حقارت و بی پناهی و دلسردی می کند. خانواده، از آن جا که بیشترین مدت ارتباطی و نزدیک ترین روابط برای اشخاص در فضای آن صورت می گیرد، می تواند احساس عزت نفس را در شخص بهتر و بیشتر از هر گروه دیگری نهادینه نماید.
مزلو می گوید: آنچه نیاز به احترام از ناحیه ی دیگران را اهمیت می بخشد این است که اگر قرار باشد احساس عزت نفس اصالت داشته باشد شرطش این است که همراه با احترام واقعاً درخور از سوی دیگران باشد.
5.رضایت از روابط جنسی
از جمله مسائلی که عموم مردم از آن غافل اند، نقش روابط جنسی در زندگی زناشویی است; مسأله ای که در هر دو جنبه ی آسیب زایی و ایجاد نشاط تأثیر بسیار بالایی دارد.
در میان لذت های غریزی، هیچ لذتی با لذت جنسی برابری نمی کند; از همین رو در اسلام، به ارضای مشروع میل جنسی توصیه شده است... . در سایه ی ارضای صحیح میل جنسی علاوه بر تأمین نیاز جنسی، فرد از لحاظ اخلاقی، فکری و روانی به آرامش می رسد و موجبات رشد و شکوفایی اش فراهم می گردد. اگر زن و شوهر از رابطه ی جنسی خود رضایت داشته باشند به احتمال قوی از زندگی خانوادگی خود نیز راضی، و اگر از رابطه ی جنسی ناخرسند باشند از زندگی خانوادگی نیز ناخرسند خواهند بود.
مشکل جنسی زیربنای بسیاری از مشکلات و دشواری های خانوادگی است: زن و مرد وقتی به طور صحیح ارضا نشوند به جای وصول به آرامش و سکون دچار تنش و عصبیت می شوند و همین امر موجب بروز درگیری ها و اصطکاک فراوانی می گردد. بنابراین، کیفیت روابط جنسی تأثیری مستقیم بر کیفیت روابط و نشاط خانواده دارد.
6.آراستگی
آراستگی از ضروریات زندگی، پاسخ به حس ارزشمندی و حرمت خود و نوعی احترام به دیگران است که به علت تحسین برانگیزی آن و فطرت زیبایی دوستی انسان ها باعث جلب توجه مثبت دیگران در قالب بازخوردهای آگاه و ناخودآگاه است.
متأسفانه در خانه به این مسئله کمتر توجه می شود در حالی که اگر نگوییم اهمیت آن در خانه بیشتر از اجتماع است، یقیناً کم تر نیست. پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله)هرگاه می خواستند به خانه بازگردند مسواک می زدند و خود را به بهترین عطرها خوشبو می کردند و می آراستند. رعایت آراستگی در خانه، علاوه بر این که به علت پاسخ به حس زیبایی خواهی باعث اقبال بیشر اهل خانه به هم می شود، با توجه به جامعه ی صدرنگ امروزی ضرورتی دو چندان دارد و بی توجهی به آن ممکن است خانواده را با آسیب های جدّی مواجه سازد و توجه به آن دارای پیامدهای مثبت است.
7.برنامه ریزی
برای پرهیز از افراط و تفریط در امور، باید در زندگی برنامه داشته باشیم; برنامه ای که جامع دورترین افق های زندگی و تمام ساعات شبانه روز باشد. در برنامه ریزی، چه در برنامه های روزانه و چه دراز مدت، باید به نشاط برانگیزی آن که انرژی لازم برای سایر فعالیت ها را تأمین می کند توجه شود. امام کاظم(علیه السلام) می فرمایند:
تلاش کنید شبانه روزتان را به چهار قسمت تقسیم کنید: بخشی را به کار و تلاش اختصاص دهید; قسمتی را به عبادت خداوند بگذرانید; بخش سوم را به کسب دانش واگذارید و بخش چهارم را صرف خوشی های حلال و پسندیده کنید و با این (بخش چهارم) می توانید از عهده ی سه تای دیگر برآیید.
اگر به زندگی افراد موفق نگاه کنیم می بینیم که نهایت اهتمام را به برنامه ریزی و توجه لازم را به برنامه های تفریحی داشته اند. حضرت امام خمینی (ره) می فرمایند: من در طول زندگی نه یک ساعت تفریح را برای درس گذاشتم و نه یک ساعت درس را برای تفریح.
8.تفریح
از آن جا که رسیدن به اهداف در سایه ی تلاش و کوشش میسر است، بعضی افراد، تفریح را حتی در حد ضروری هم نمی پذیرند و آن را نوعی بی کاری، بی هدفی و ابطال وقت می پندارند و حتی افرادی که به ضرورتِ تفریح آگاه اند در مشغولیات زندگی از این ضرورت غافل می شوند. تفریح به صور مختلف نیروی لازم برای زندگی را فراهم می کند; از جمله باعث می شود انسان کمی از کار روزمره ی خود فاصله بگیرد و در نتیجه راحت تر درباره ی آن بیندیشد و هنگام بازگشت به سر کار خود، با روحیه و انرژی بهتری به کارش ادامه دهد.
نکته ی دیگری که باید متذکر شد این که برخی نفس کار را تفریح می دانند، ضمن تأیید این مطلب که کار خود یکی از عوامل نشاط است، در عین حال باید دانست «کار اسمش کار است، و این با تفریح به معنای خاص آن تفاوت دارد، در تفریح هیچ وظیفه ای به عنوان کار وجود ندارد و فقط حالت لذت بخشی و شادی آفرینی وجود دارد. »
9.شادمانی
دیل کارنگی در کتاب رمز موفقیت می گوید: شما هر وقت خواستید احساس خاصی را در خود پایدار سازید کاری را بکنید که اگر آن احساس طبعاً به شما دست می داد خود به خود آن کار را می کردید; مثلاً اگر خواستید احساس خوش بختی کنید خود را واقعاً خوش بخت بدانید و با نشاط و خرم و خندان باشید... خود به خود خواهید دید که واقعاً خوش بخت و مسرور شده اید; زیرا شما وقتی مانند یک آدم خوش بخت قدم برداشتید به زودی احساس خواهید کرد که یک آدم واقعاً خوش بخت هم هستید.
اگر می خواهیم گرفته و بی حوصله نباشیم باید به کارهایی بپردازیم که در صورت نشاط به آنها می پرداختیم. امام علی(علیه السلام)می فرماید:
السرور یبسط النفس و یثیر النشاط; یعنی خوشحالی مایه ی انبساط روان و امری نشاط برانگیز است.
الغم یقبض النفس و یطوی الانبساط; غصه نفس را در تنگنا می نهد و انبساط روان را در هم می پیچد
. 10 اختصاص وقت
رسول گرامی اسلام که جاری کلامش از زلال وحی است و دور از هر گونه خطا، درباره ی اهمیت اختصاص وقت به خانواده این گونه می فرماید:
نشستن مرد نزد همسر و عیالش در پیشگاه خداوند از اعتکاف در مسجد من محبوب تر است.
امروزه اوقات اعضای یک خانواده در غفلت از هم سپری می شود; محدودیت های شغلی، دغدغه های فکری، سر گرمی های فردی، انفجار اطلاعات که توجه بسیاری را به خود جلب کرده، رسانه ها و... اموری هستند که روابط بین انسان ها، فامیل، همسایه و حتی خانواده ها را تحت الشعاع خود قرار داده و کم رنگ نموده اند. به همین جهت کارشناسان مسائل خانواده، توصیه و تأکید می کنند که در هر فرصت ممکن با همسر و اعضای خانواده ارتباط کلامی و عاطفی برقرار گردد و در روز یا در هفته زمان مشخصی را برای گفتوگو درباره ی مسائل و مشکلات و درد دل کردن با همسران در نظر گرفته شود. از مطلوب ترین اشکال ارتباط انسانی اختصاص وقت است; در این گونه اوقات مسائل و مشکلات زندگی یادآوری می شود که این خود به اعتقاد روان شناسان موجب کاهش شدت اضطراب و تخفیف آلام روحی می شود.
11.مثبت نگری
لازم است نهایت توجه و همت خود را به کار گیریم تا نکات قوّت و مثبت زندگی و افراد خانواده را ببینیم، چرا که آرامش خاطر و خوشی در زندگی تا حدود زیادی به طرز تفکر و نگاه ما به قضایا بستگی دارد. روان شناسان ارزیابی شناختی را یکی از عوامل مؤثر بر فشار روانی می شمارند. با خوش بینی و اعتقاد عمیق به این موضوع، علی رغم مشکلات و سختی های موجود بر سر راه زندگی، اوضاع سر و سامان می گیرد. گلمن (روان شناس) خوش بینی را روشی می داند که مردم بر اساس آن موفقیت ها و شکست های خود را توصیف می کنند. فرد خوش بین هر شکست را پدیده ای تغییرپذیر می بیند و معتقد است که بار دیگر می تواند موفق شود در حالی که فرد بدبین به هنگام شکست خود را سرزنش می کند و ناکامی را ناشی از برخی خصوصیات شخصی خود و تغییرناپذیر می داند.
 

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ Wed 13 Oct 2010 توسط dj afra

کودک و میل جنسی


برخی روان‌پزشکان معتقدند تمایلات جنسی از بدو تولد شروع می‌شود و مکیدن پستان مادر را نیز جزو تجارب جنسی محسوب می‌کنند. در برخی تحقیقات نیز توانایی ارگاسم در نوزادان پسر پنج ماهه و نوزادان دختر ۴ ماهه گزارش شده است. این تحقیقات به این نکته اشاره کرده‌اند که مراحل ارگاسم در نوزادان پسر دقیقا مانند مردان بالغ است، منهای توانایی انزال... در این دوره لازم است والدین و مراقبان کودک به نکات اساسی زیر توجه نمایند:
 ۱) از هرگونه لمس و نوازش اندام تناسلی کودک خودداری نمایید.
 ۲) تماس دست با اندام تناسلی کودک و شیرخوار در هنگام تعویض پوشک یا شستشو و حتی حین حمام کردن او را به حداقل برسانید.
۳) از انجام روابط زناشویی درساعات بیداری کودک و شیرخوار اجتناب کنید که این مساله در تعالیم دینی نیز به صورت ویژه مورد توجه قرار دارد و به آن تاکید شده است. در دوران خردسالی، تفاوت‌های کودکان از نظر جنسیتی بارزتر شده و نسبت به بازی‌های پسرانه یا دخترانه نمود پیدا می‌کند.
با شروع به رشد ذهنی و عقلی، کودک به مرور نام نقاط مختلف بدن خود را یاد می‌گیرد که لازم است در این دوران آموختن صحیح اسامی اعضای تناسلی توسط والدین به تنهایی یا به کمک مشاوران به جای اسامی نامانوس مورد توجه و اهمیت ویژه قرار گیرد. به مرور با رشد کودک و آشنایی با محیط پیرامون و شناخت بیشتر نقاط مختلف بدن کودک درمی‌یابد که لمس برخی نقاط بدن برای وی خوشایند است. برخی از کودکان در این دوران ممکن است به این لمس ادامه داده و حالت خودارضایی به خود بگیرند که حرکاتی مانند خوابیدن مکرر بر روی شکم و مالش خود به اشیاء یا زمین یا اسباب‌بازی‌ها و عروسک‌ها فرآیندی معمولی و گذرا تلقی می‌شوند. توجه والدین به این موارد و جدا کردن این موارد از سایر مواردی که عوامل گوناگون از جمله عفونت‌های ادراری و مشکلات تناسلی و پوستی موجب تحریک دستگاه تناسلی کودکان می‌گردد، بسیار مهم تلقی می‌شود. هرچند سوالات بسیاری در مورد علل این رفتار کودکان همچنان بی‌پاسخ مانده ولی مسلم است که این پدیده در این سنین موقت است و نیاز به اقدام خاصی ندارد. هرچند لازم است زمینه‌های مذهبی و فرهنگی خانواده مورد توجه قرار گیرد ولی والدین باید از رفتارهای خشن و ترساننده در این مورد بپرهیزند زیرا ممکن است کودک را به سایر فعالیت‌های مضر وادار کند. به زبان کودکانه باید به وی آموخت که این رفتار مورد پسند نبوده و نباید به تکرار آن اقدام کند. این مساله باید در محیطی آرام و بدون ترس به کودک منتقل شود. مشغول کردن کودک به سایر فعالیت‌ها و منحرف کردن حواس بچه‌ از این رفتار و ایجاد زمینه‌ برای سایر فعالیت‌های مفید می‌تواند در ترک این عادت در کودکان مفید فایده باشد. دکتر غلامحسین قائدی روان‌پزشک کلینیک سلامت جنسی و عضو هیات علمی دانشگاه شاهد


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ Wed 13 Oct 2010 توسط dj afra

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ Wed 13 Oct 2010 توسط dj afra
بلوك‌ قلبی‌ ـ heart block

بلوك‌ قلبی‌ عبارت‌ است‌ از یك‌ اختلال‌ پایدار (خفیف‌ یا شدید) در انتقال‌ پیام‌های‌ الكتریكی‌ بین‌ دهلیزها (اتاقك‌های‌ بالایی‌) و بطن‌ها (اتاقك‌های‌ پایینی‌) قلب‌. در این‌ حالت‌، هماهنگی‌ بین‌ انقباضات‌ دهلیزها و بطن‌ها از بین‌ می‌رود. كنترل‌ ضربان‌ قلب‌ دیگر به‌طور طبیعی‌ كه‌ به‌ هنگام‌ فعالیت‌ یا استرس‌، تند و در سایر زمان‌ها كند می‌شد انجام‌ نخواهد گرفت‌ و ضربان‌ساز موجود در دیواره‌ مشترك‌ بطن‌ها كه‌ در حالت‌ طبیعی‌ خفته‌ است‌ شروع‌ به‌ كار خواهد كرد و سیستم‌ الكتریكی‌ بطن‌ها را به‌ راه‌ خواهد انداخت‌. بلوك‌ قلب‌ می‌تواند در هر سنی‌ رخ‌ دهد اما در مردان‌ بالای‌ 40 سال‌ و خانم‌ها پس‌ از یائسگی‌ شایع‌تر است‌.
ـ علایم‌ شایع‌:
۱. گاهی‌ تشنج‌
۲. در موارد خفیف‌تر گاهی‌ بدون‌ علامت‌ است‌.
۳. كندی‌ و نامنظمی‌ ضربان‌ قلب‌
۴. از دست‌ دادن‌ ناگهانی‌ هوشیاری‌
۵. حملات‌ منگی‌، ضعف‌، یا گیجی‌
ـ علل‌ بیماری:
۱. ناهنجاری‌های‌ مادرزادی‌ قلب‌
۲. مصرف‌ بیش‌ از اندازه‌ داروی‌ دیژیتال‌ یا بعضی‌ از داروهای‌ دیگر
۳. بیماری‌ سرخرگ‌های‌ قلب‌، كه‌ یك‌ نوع‌ آترواسكلروز (تنگ‌ شدن‌ سرخرگ‌ها) است‌.
ـ عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر:
۱. افراد بالای‌ 60 سال‌
۲. استرس‌
۳. رژیم‌ غذایی‌ نامناسب‌ كه‌ پر چرب‌ و پر نمك‌ است‌.
۴. چاقی‌
۵. سیگار كشیدن‌
۶. دیابت‌
۷. بالا بودن‌ فشارخون‌
۸. سابقه‌ اختلال‌ الكترولیتی‌
۹. مصرف‌ بعضی‌ داروها، مثل‌ دیژیتال‌، كینیدین‌ یا مسدودكننده‌های‌ بتا ـ آدرنرژیك‌
۱۰. بیماری‌ قلبی‌، مثل‌ آترواسكلروز، نارسایی‌ احتقانی‌ قلب‌ یا بیماری‌ دریچه‌ای‌ قلب‌
ـ پیشگیری‌:
۱. سیگار نكشید.
۲. به‌طور منظم‌ ورزش‌ كنید.
۳. رژیم‌ غذایی‌ كم‌ چرب‌ و كم‌ نمك‌ داشته‌ باشید.
۴. در صورت‌ وجود هرگونه‌ بیماری‌ زمینه‌ساز، برای‌ درمان‌ به‌ پزشك‌ مراجعه‌ كنید.
ـ عواقب‌ مورد انتظار:
با كاشتن‌ یك‌ دستگاه‌ ضربان‌ساز می‌توان‌ علایم‌ را كنترل‌ نمود.
ـ عوارض‌ احتمالی‌:
كند، تند، یا نامنظم‌ شدن‌ ضربان‌ قلب‌ و ایست‌ قلبی‌
ـ درمان‌:
۱. سیگار نكشید.
۲. همیشه‌ یك‌ دست‌بند یا گردن‌ آویز كه‌ نوع‌ بیماری‌ شما روی‌ آن‌ مشخص‌ شده‌ باشد همراه‌ داشته‌ باشید تا اگر به‌طور ناگهانی‌ هوشیاری‌ خود را از دست‌ دادید بهتر بتوان‌ به‌ شما كمك‌ كرد.
۳. گاهی‌ جراحی‌ برای‌ كاشتن‌ یك‌ دستگاه‌ ضربان‌ساز مصنوعی‌. این‌ دستگاه‌ یك‌ جریان‌ الكتریكی‌ را به‌طور منظم‌ تولید می‌كند و باعث‌ حفظ‌ ضربان‌ قلب‌ در حالت‌ طبیعی‌ می‌شود.
۴. بررسی‌های‌ تشخیصی‌ مخصوص‌ برای‌ سنجش‌ فعالیت‌ الكتریكی‌ قلب‌، مثل‌ استفاده‌ از دستگاه‌ هولتر برای‌ مدت‌ 24-12 ساعت‌، كه‌ با آن‌ می‌توان‌ اختلالات‌ ضرباهنگ‌ قلب‌ را از یك‌ روز تا دو هفته‌ مورد بررسی‌ قرار داد. این‌ دستگاه‌ هر بار به‌ مدت‌ 24-12 ساعت‌ به‌ بیمار بسته‌ می‌شود و ضربان‌ قلب‌ وی‌ را ثبت‌ می‌كند.
ـ داروها:
دارویی‌ برای‌ معالجه‌ بلوك‌ قلبی‌ وجود ندارد، اما بعضی‌ از داروها هستند كه‌ آن‌ را بدتر می‌كنند. از داروهایی‌ كه‌ برای‌ تخفیف‌ آلرژی‌ یا گرفتگی‌ بینی‌ مورد استفاده‌ قرار می‌گیرند اجتناب‌ كنید.
ـ فعالیت‌:
اصلاً فكر نكنید كه‌ معلولیت‌ دارید. ورزش‌ در حد كم‌، كمك‌كننده‌ است‌ و نباید از آن‌ ترسید. نظر پزشك‌ خود را در مورد ورزش‌ بپرسید و با موافقت‌ وی‌ یك‌ برنامه‌ منظم‌ ورزشی‌ را آغاز كنید. پیاده‌روی‌ ایده‌آل‌ است‌.
ـ رژیم‌ غذائی‌:
۱. اگر اضافه‌ وزن‌ دارید، وزن‌ خود را كم‌ كنید.
۲. از مصرف‌ الكل‌ جداً خوداری‌ كنید. الكل‌ باعث‌ مهار ضربان‌ قلب‌ می‌شود.
ـ در این‌ شرایط‌ به‌ پزشك‌ خود مراجعه‌ نمائید:
۱. اگر پس‌ از تشخیص‌، استرس‌ زندگی‌ شما زیاد شود.
۲. اگر شما یا یكی‌ از اعضای‌ خانواده‌تان‌ علایم‌ بلوك‌ قلبی‌ را دارید، خصوصاً در صورت‌ بروز حمله‌ از دست‌ دادن‌ هوشیاری‌ رخ‌ دهد.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ Sun 10 Oct 2010 توسط dj afra
افسردگی‌ ـ depression

افسردگی‌ عبارت‌ است‌ از احساس‌ غم‌، دلسردی‌، یا ناامیدی‌ به‌ مدت‌ حداقل‌ 2 هفته‌ در اغلب‌ روزها و اغلب‌ ساعات‌ روز، به‌ علاوه‌ علایم‌ همراه‌.
ـ علایم‌ شایع‌:
۱. از دست‌ دادن‌ علاقه‌؛ بی‌حوصلگی‌ و دل‌زدگی‌؛ ناتوانی‌ از لذت‌ بردن‌
۲. احساس‌ ناامیدی‌؛ بی‌حالی‌ و خستگی‌
۳. بی‌خوابی‌؛ خواب‌ زیاد یا ناراحت‌
۴. گوشه‌گیری‌ اجتماعی‌؛ احساس‌ بی‌ارزش‌ بودن‌ ومورد نیاز نبودن‌
۵. بی‌اشتهایی‌ یا پرخوری‌؛ یبوست‌
۶. از دست‌ دادن‌ میل‌ جنسی‌
۷. مشكل‌ داشتن‌ در تصمیم‌گیری‌؛ مشكل‌ داشتن‌ در تمركز
۸. یكباره‌ به‌ گریه‌ افتادن‌ بدون‌ توضیح‌ مشخص‌
۹. احساس‌ گناه‌ شدید به‌ خاطر وقایع‌ بی‌اهمیت‌ یا خیالی‌
۱۰. تحریك‌پذیری‌؛ بی‌قراری‌؛ افكار خودكشی‌
۱۱. دردهای‌ مختلف‌، مثل‌ سردرد، درد قفسه‌ سینه‌ بدون‌ شواهدی‌ از بیماری‌ جسمی‌
ـ علل‌ بیماری:
۱. اختلالات‌ ارثی‌ نیز می‌توانند مؤثر باشند.
۲. عوامل‌ اجتماعی‌ و روانی‌ نیز می‌توانند نقش‌ داشته‌ باشند.
۳. بروز این‌ حالت‌ ممكن‌ است‌ با تعداد وقایع‌ ناراحت‌كننده‌ زندگی‌ فرد ارتباط‌ داشته‌ باشد.
۴. برای‌ بیماری‌ افسردگی‌ واقعی‌ هیچ‌ علت‌ یگانه‌ و روشنی‌ نمی‌توان‌ متصور بود. بعضی‌ از عوامل‌ زیست‌شناختی‌ مثل‌ بیماری‌های‌ جسمی‌، اختلالات‌ هورمونی‌، یا بعضی‌ داروها می‌توانند نقش‌ داشته‌ باشند.
ـ عوامل‌ افزایش‌دهنده‌ خطر:
۱. عصبانیت‌ یا احساس‌ دیگری‌ كه‌ فرو خورده‌ شده‌ باشد.
۲. داشتن‌ شخصیتی‌ وسواسی‌، منظم‌ و جدی‌، تكامل‌گرا، یا شدیداً وابسته‌
۳. سابقه‌ خانوادگی‌ افسردگی‌
۴. وابستگی‌ به‌ الكل‌
۵. شكست‌ در كار، ازدواج‌، یا روابط‌ با دیگران‌
۶. مرگ‌ یا فقدان‌ یكی‌ از عزیزان‌
۷. از دست‌ دادن‌ یك‌ چیز مهم‌ (شغل‌، خانه‌، سرمایه‌)
۸. تغییر شغل‌ یا نقل‌ مكان‌ به‌ یك‌ جای‌ جدید
۹. انجام‌ بعضی‌ از اعمال‌ جراحی‌ مثل‌ برداشتن‌ پستان‌ به‌ علت‌ سرطان‌
۱۰. وجود یك‌ بیماری‌ یا معلولیت‌ عمده‌
۱۱. گذر از یك‌ مرحله‌ از زندگی‌ به‌ مرحله‌ای‌ دیگر، مثلاً یائسگی‌ یا بازنشستگی‌
۱۲. بعضی‌ از بیماری‌ها مثل‌ دیابت‌، سرطان‌ لوزالمعده‌، و اختلالات‌ هورمونی‌
۱۳. محرومیت‌ از داروها و مواد محرك‌ مثل‌ كوكائین‌، آمفتامین‌ها، یا كافئین‌
۱۴. استفاده‌ از بعضی‌ از داروها مثل‌ رزرپین‌، داروهای‌ مسدودكننده‌ بتا آدرنرژیك‌، یا بنزودیازپین‌ها
ـ پیشگیری‌:
۱. حتی‌الامكان‌ از عوامل‌ خطر پرهیز كنید.
۲. تغییرات‌ عمده‌ زندگی‌ را پیش‌بینی‌ و آمادگی‌ لازم‌ برای‌ مواجهه‌ شدن‌ با آنها را كسب‌ كنید.
ـ عواقب‌ مورد انتظار:
در بسیاری‌ از موارد، بیماری‌ خود به‌ خود خوب‌ می‌شود، اما با كمك‌ گرفتن‌ از پزشك‌ می‌توان‌ مدت‌ افسردگی‌ را كم‌ كرد و روش‌های‌ مقابله‌ با افسردگی‌ را فرا گرفت‌. عود افسردگی‌ شایع‌ است‌. درصد بهبودی‌ بالا است‌، حتی‌ اگر فرد به‌ هنگام‌ افسردگی‌، نسبت‌ به‌ بهبودی‌ خود دید منفی‌ داشته‌ باشد.
ـ عوارض‌ احتمالی‌:
خودكشی‌. علایم‌ هشداردهنده‌ آن‌ عبارتند از: گوشه‌گیری‌ از خانواده‌ و دوستان‌، عدم‌ توجه‌ به‌ ظاهر خود، به‌ زبان‌ آوردن‌ این‌ كه‌ فرد می‌خواهد «همه‌ چیز را تمام‌ كند» یا اینكه‌ «زیادی‌ است‌ و مزاحم‌ دیگران‌.». شواهدی‌ از داشتن‌ نقشه‌ برای‌ خودكشی‌ (مثلاً نوشتن‌ وصیت‌نامه‌ یا توجه‌ به‌ یك‌ سلاح‌ قتاله‌)، خوشحالی‌ ناگهانی‌ پس‌ از احساس‌ نومیدی‌ طولانی‌ مدت‌، عدم‌ بهبود افسردگی‌.
ـ درمان‌:
۱. با دوستان‌ و خانواده‌ صحبت‌ كنید.
۲. به‌ طور منظم‌ ورزش‌ كنید.
۳. یك‌ رژیم‌ غذایی‌ متعادل‌ و كم‌چرب‌ داشته‌ باشید.
۴. الكل‌ مصرف‌ نكنید.
۵. كارهای‌ عادی‌ زندگی‌ خود را ادامه‌ دهید.
۶. فیلم‌های‌ خنده‌دار و شاد ببینید.
۷. در صورت‌ امكان‌ به‌ تعطیلات‌ بروید.
۸. احساسات‌ خود را در یك‌ دفتر خاطرات‌ روزانه‌ بنویسید.
۹. به‌ گروه‌های‌ حمایتی‌ در مورد افسردگی‌ بپیوندید.
۱۰. تا حدی‌ كه‌ می‌توانید فعالیت‌ خود را حفظ‌ كنید.
۱۱. مسؤولیت‌های‌ خود را تا زمان‌ بهبودی‌ به‌ فرد دیگری‌ واگذار كنید.
۱۲. سعی‌ كنید مشكلات‌ در روابط‌ با دیگران‌ را حل‌ كنید (البته‌ بهتر است‌ كه‌ در این‌ زمان‌ تصمیمات‌ عمده‌ نگیرید).
ـ داروها:
داروهای‌ ضدافسردگی‌ برای‌ بعضی‌ از افراد كه‌ افسردگی‌ طولانی‌مدت‌ یا نسبتاً شدید دارند. لیتیم‌ برای‌ مواردی‌ كه‌ دوره‌هایی‌ از سرخوشی‌ غیرطبیعی‌ و افسردگی‌ متناوباً رخ‌ می‌دهند.
ـ فعالیت‌:
محدودیتی‌ برای‌ آن‌ وجود ندارد. فعالیت‌ها و علایق‌ روزانه‌ را حفظ‌ كنید حتی‌ اگر حوصله‌ آنها را ندارید.
ـ رژیم‌ غذائی‌:
یك‌ رژیم‌ عادی‌ و متعادل‌ داشته‌ باشید حتی‌ اگر اشتها به‌ غذا ندارید.
ـ در این‌ شرایط‌ به‌ پزشك‌ خود مراجعه‌ نمائید:
۱. اگر احساس‌ تمایل‌ به‌ خودكشی‌ یا ناامیدی‌ دارید.
۲. اگر شما یا یكی‌ از اعضای‌ خانواده‌تان علایم‌ افسردگی‌ دارید.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ Sun 10 Oct 2010 توسط dj afra

آكنه‌ (جوشهای‌ غرور) ـ acne

آكنه‌ (جوشهای‌ غرور) عبارت‌ است‌ از یك‌ بیماری‌ التهابی‌ مزمن‌ پوست‌ كه‌ در دوران‌ نوجوانی‌ شایع‌ است‌، اما گاهی‌ به‌ طور متناوب‌ در سراسر زندگی‌ رخ‌ می‌دهد. مشخصهٔ‌ این‌ بیماری‌ عبارت‌ است‌ از بروز جوشهایی‌ روی‌ صورت‌، قفسهٔ‌ سینه‌ و كمر. این‌ بیماری‌ در مردان‌ شایع‌تر از زنان‌ است‌.
ـ علایم‌ شایع‌:
۱. نقاط‌ سر سیاه‌ به‌ اندازهٔ‌ سر سوزن‌
۲. نقاط‌ سر سفید شبیه‌ نقاط‌ سر سیاه‌
۳. جوش‌های‌ كوچك‌ چركی‌
۴. قرمزی‌ و التهاب‌ در اطراف‌ جوشها
۵. در آكنهٔ‌ شدید ممكن‌ است‌ كیست‌ و آبسه‌ دیده‌ شود. كیست‌ به‌ صورت‌ تورمی‌ بزرگتر و سفت‌تر از جوشهای‌ معمولی‌ در پوست‌ پدیدار می‌شود. آبسه‌ نیز به‌ صورت‌ یك‌ ناحیهٔ‌ عفونی‌ متورم‌ ،ملتهب‌ و دردناك‌ به‌ هنگام‌ لمس‌ و حاوی‌ چرك‌ است‌.
ـ علل بیماری:
غدد چربی‌ پوست‌ به‌ دلایل‌ نامعلوم‌ دچار انسداد می‌شود، اما احتمالا تغییرات‌ هورمونهای‌ جنسی‌ در دوران‌ نوجوانی‌ نقش‌ دارد. وقتی‌ كه‌ چربی‌ داخل‌ غدد چربی‌ نتواند به‌ بیرون‌ پوست‌ راه‌ یابد، این‌ چربی‌ تجمع‌ یافته‌ و توسط‌ باكتری‌هایی‌ كه‌ به‌ طور طبیعی‌ در غده‌ وجود دارند عفونی‌ می‌شود. بر خلاف‌ برخی‌ عقاید رایج‌، عواملی‌ چون‌ عدم‌ رعایت‌ پاكیزگی‌ یا غذاها نقشی‌ در ایجاد آن‌ ندارند. البته‌ تمیزی‌ می‌تواند آن‌ را تخفیف‌ دهد، اما فعالیت‌ جنسی‌ هیچ‌ تأثیری‌ روی‌ آن‌ ندارد.
ـ عوامل‌ افزایش‌ دهنده خطر:
۱. مواجهه‌ با هوای‌ بسیار گرم‌ یا سرد
۲. استرس‌
۳. پوست‌ چرب‌
۴. اختلالات‌ غدد درون‌ ریز
۵. استفاده‌ از بعضی‌ داروها مثل‌ كورتیزون‌، هورمونهای‌ مردانه‌، یا قرص‌های‌ ضد بارداری‌
۶. سابقه‌ خانوادگی‌ آكنه‌
۷. بعضی‌ مواد آرایشی‌
ـ پیشگیری‌:
در حال‌ حاضر روشی‌ برای‌ پیشگیری‌ از آن‌ وجود ندارد.
ـ عواقب‌ مورد انتظار:
درمان‌ در اغلب‌ موارد مؤثر است‌، و خود بیماری‌ نیز معمولاً پس‌ از دوران‌ بلوغ‌ و نوجوانی‌ خود به‌ خود بر طرف‌ می‌شود. البته‌ علی‌رغم‌ درمان‌ خوب‌ و مناسب‌، آكنه‌ گاهی‌ شدت‌ می‌یابد.
ـ عوارض‌ احتمالی‌:
۱. داشتن‌ تصوری‌ بد از ظاهر خود
۲. بروز جوشگاههای‌ دائمی‌ یا حالت‌ حفره‌ای‌ روی‌ پوست‌ صورت‌
ـ درمان‌:
اگر پوست‌تان‌ چرب‌ است‌، به‌ ترتیب‌ زیر آن‌ را تمیز نمایید: به‌ آرامی‌ صورت‌ خود را با صابون‌ غیرمعطر برای‌ 5-3 دقیقه‌ ماساژ دهید. اما نواحی‌ شدیداً جوش‌دار و دردناك‌ را ماساژ ندهید (زیرا باعث‌ گسترش‌ عفونت‌ می‌شود). پوست‌ را به‌ آرامی‌ تمیز نمایید. صورت‌ خود را 2-1 دقیقه‌ بشویید و از صابون‌ پاك‌ كنید. گاهی‌ صابون‌ آنتی‌باكتریال‌ كمك‌كننده‌ است‌. پس‌ از شستشوی‌ پوست‌ از الكل‌ برای‌ پاك‌ كردن‌ چربی‌ استفاده‌ نمایید. هر روز حولهٔ‌ صورت‌ را عوض‌ نمایید. باكتری‌ها این‌ توانایی‌ را دارند كه‌ به‌ سرعت‌ در حوله‌های‌ مرطوب‌ رشد كنند. موهایتان‌ را حداقل‌ دو بار در هفته‌ با شامپو بشویید. اجاره‌ ندهید كه‌ موهایتان‌ روی‌ صورت‌ بیاید، حتی‌ در شب‌ و به‌ هنگام‌ خواب‌ مو باعث‌ پخش‌ چربی‌ و باكتری‌ها می‌شود. برای‌ پیشگیری‌ یا درمان‌ شورهٔ‌ سر از شامپوی‌ ضد شوره‌ استفاده‌ نمایید. از شوینده‌های‌ كرم‌ دار پرهیز كنید.
پس‌ از ورزش‌ شدید، عرقتان‌ را بشویید و در اسرع‌ وقت‌ چربی‌ صورت‌ را پاك‌ نمایید. از مواد آرایشی‌ روغنی‌ سنگین‌ استفاده‌ نكنید. مواد آرایشی‌ غیرروغنی‌ نازك‌ كه‌ به‌ صورت‌ لوسیون‌ هستند بسیار بهتر هستند. از مصرف‌ مرطوب‌كننده‌ها خودداری‌ نمایید مگر با نظر پزشك‌ به‌ هیچ‌ وجه‌ پوست‌ خود را فشار ندهید، نخارانید، یا مالش‌ ندهید. زمانی‌ كه‌ پوست‌ با این‌ حركات‌ آسیب‌ ندیده‌ باشد بهتر و زودتر خوب‌ می‌شود. البته‌ پزشك‌ ممكن‌ است‌ بسته‌ به‌ صلاحدید، نقاط‌ سر سیاه‌ را بردارد. هنگام‌ مطالعه‌ یا تماشای‌ تلویزیون‌، دستتان‌ را زیر صورت‌ نگذارید. با توجه‌ پزشك‌ مقداری‌ در معرض‌ اشعهٔ‌ ماوراءبنفش‌ قرار بگیرید. شاید بعد از التیام‌ آكنه‌ و برای‌ بر طرف‌ كردن‌ جوشگاههای‌ نازیبا، جراحی‌ زیبایی‌ توصیه‌ شود.
ـ داروها:
۱. آنتی‌بیوتیك‌ها، خوراكی‌ و موضعی‌، برای‌ مبارزه‌ با عفونت‌
۲. تزریق‌ كورتیزون‌ به‌ داخل‌ ضایعات‌
۳. ایزوترتینویین‌ (اگر باردار هستید به‌ هیچ‌ عنوان‌ نباید استفاده‌ شود)
۴. بنزیل‌ پراكسید 5/2%، 5% یا 10% ممكن‌ است‌ كمك‌كننده‌ باشد.
۵. رتین‌ ـ آ باعث‌ افزایش‌ حساسیت‌ پوست‌ به‌ آفتاب‌ می‌شود.
۶. اگر باردار هستید، از هیچ‌ داروی‌ خوراكی‌ برای‌ آكنه‌ استفاده‌ نكنید.
۷. آكوتان‌ نیز باعث‌ افزایش‌ حساسیت‌ پوست‌ به‌ آفتاب‌ می‌شود و حداقل‌ سه‌ ماه‌ مانده‌ به‌ شروع‌ بارداری‌ مصرف‌ آن‌ باید متوقف‌ شود.
ـ فعالیت‌:
هیچ‌ محدودیتی‌ برای‌ آن‌ وجود ندارد.
ـ رژیم‌ غذائی‌:
غذا علت‌ آكنه‌ نیست‌، اما بعضی‌ غذاها آن‌ را بدتر می‌كنند. یادداشتی‌ از غذاهایی‌ كه‌ می‌خورید داشته‌ باشید. برای‌ اینكه‌ بفهمید به‌ كدام‌ غذا حساسیت‌ دارید، آن‌ غذاهایی‌ را كه‌ شك‌ دارید آكنهٔ‌ شما را بدتر می‌كنند از رژیم‌ خود حذف‌ كنید. بعد آنها را دوباره‌ یكی‌ یكی‌ به‌ رژیم‌ غذایی‌ اضافه‌ نمایید. اگر مشخص‌ شد كه‌ آكنه‌ 3-2 روز بعد از اضافه‌ كردن‌ یك‌ غذا تشدید می‌شود، آن‌ غذا را به‌ كلی‌ از رژیم‌ خود حذف‌ كنید. اما اگر این‌ اتفاق‌ نیفتاد، می‌توانید آن‌ را در رژیم‌ غذایی‌ نگاه‌ دارید. آكنه‌ معمولاً در تابستان‌ بهتر می‌شود، بنابراین‌ بعضی‌ غذاها را كه‌ در زمستان‌ نمی‌توان‌ خورد شاید بتوان‌ در تابستان‌ نمود.
ـ در این‌ شرایط‌ به‌ پزشك‌ خود مراجعه‌ نمائید:
۱. اگر خود شما یا یكی‌ از اعضای‌ خانواده تان‌ دچار آكنه‌ است‌.
۲. اگر دچار علایم‌ جدید و نامنتظره‌ بروز كرده‌اند. توجه‌ كنید كه‌ داروهای‌ مورد استفاده‌ برای‌ درمان‌ ممكن‌ است‌ باعث‌ عوارض‌ جانبی‌ شوند.

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ Sun 10 Oct 2010 توسط dj afra
آفتاب‌زدگی‌ (حساسیت‌ به‌ نور آفتاب‌) ـ sun poisoning

آفتاب‌زدگی‌ عبارت‌ است‌ از واكنش‌ به‌ مواجهه‌ بیش‌ از حد با آفتاب‌. پوست‌ در بخش‌هایی‌ كه‌ بیشتر در معرض‌ آفتاب‌ است‌، درگیر می‌شود.
ـ علایم‌ شایع‌:
۱. بثور قرمز پوست‌، گاهی‌ همراه‌ با تاول‌های‌ كوچك‌، در نواحی‌ مواجهه‌ یافته‌ با آفتاب‌
۲. لكه‌های‌ پوسته‌ریزی‌كننده‌
۳. تب‌
۴. خستگی‌ یا گیجی‌
۵. قرمزی‌ پوست‌
ـ علل‌ بیماری:
آفتاب‌ زدگی‌ بیشتر در فصول‌ گرم‌ كه‌ اشعه‌ فرابنفش‌ قوی‌تر است‌، رخ‌ می‌دهد. مواجهه‌ با آفتاب‌ محرك‌ آن‌ است‌ و معمولاً همراه‌ با آفتاب‌ سوختگی‌ است‌. در افرادی‌ كه‌ داروهایی‌ مصرف‌ می‌كنند كه‌ باعث‌ حساسیت‌ به‌ نور می‌شوند (افزایش‌ حساسیت‌ به‌ اشعه‌ فرابنفش‌)، به‌ ویژه‌ محتمل‌ است‌. شایع‌ترین‌ داروها عبارتند از آنتی‌بیوتیك‌های‌ تتراسایكلین‌، مدرهای‌ تیازیدی‌، داروهای‌ گوگرددار و قرص‌های‌ ضد بارداری‌ خوراكی‌. داروهای‌ موضعی‌ و مواد شیمیایی‌ نیز می‌توانند واكنش‌ ایجاد كنند (فنوتیازین‌ها، سولفونامیدها، قطران‌ زغال‌، پسورالن‌ها). برخی‌ از مواد آرایشی‌ از جمله‌ رژ لب‌، عطر و صابون‌ها نیز می‌توانند یك‌ واكنش‌ حساس‌ به‌ نور ایجاد كنند.
ـ عوامل‌ افزایش‌دهنده‌ خطر:
۱. عفونت‌ زمینه‌ای‌
۲. سابقه‌ آفتاب‌ زدگی‌
۳. اختلالات‌ متابولیك‌ مثل‌ دیابت‌ شیرین‌ یا بیماری‌ تیرویید
۴. استفاده‌ از داروهای‌ سركوبگر ایمنی‌ با داروهای‌ ذكر شده‌ در فهرست‌ «علل‌»
۵. اختلالات‌ طبی‌ مثل‌ لوپوس‌ اریتماتوی‌ دیسكویید، لوپوس‌ اریتماتوی‌ سیستمیك‌ و یا پورفیری‌
ـ پیشگیری‌:
اگر سابقه‌ آفتاب‌زدگی‌ دارید، در صورت‌ امكان‌ دور از آفتاب‌ بمانید. در صورت‌ مواجهه‌ با آفتاب‌ از لوسیون‌های‌ ضد آفتاب‌ با قدرت‌ محافظتی‌ 15 یا بالاتر استفاده‌ كنید و لباس‌های‌ محافظ‌ بپوشید.
ـ عواقب‌ مورد انتظار:
در صورتی‌ كه‌ دور از آفتاب‌ بمانید، علایم‌ را می‌توان‌ با درمان‌ كنترل‌ كرد. بهبودی‌ تا یك‌ هفته‌ طول‌ می‌كشد.
ـ عوارض‌ احتمالی‌:
عود بثور و سایر علایم‌ در صورت‌ مواجهه‌ با آفتاب‌ حتی‌ به‌ مدت‌ كوتاه‌ به‌ ویژه‌ در بهار و تابستان‌.
ـ درمان‌:
هرگونه‌ علت‌ زمینه‌ای‌ مثل‌ داروها، مواد آرایشی‌ یا اختلالات‌ طبی‌ را معلوم‌ كنید. آزمون‌ لكه‌ نوری‌ را می‌توان‌ برای‌ شناسایی‌ علل‌ آلرژی‌ به‌ نور به‌ كار برد. در طول‌ ساعات‌ اوج‌ اشعه‌ فرابنفش‌ (10 صبح‌ تا 2 بعد از ظهر) از آفتاب‌ دور بمانید. اگر باید به‌ در اوج‌ آفتاق‌ به‌ فضای‌ باز بروید، لباس‌های‌ محافظ‌ بپوشید و از كرم‌های‌ ضد آفتاب‌ در دسترس‌ استفاده‌ كنید.
ـ داروها:
كلروكین‌ قبل‌ از مواجهه‌ با آفتاب‌ برای‌ پیشگیری‌ عود علایم‌ ممكن‌ است‌ توصیه‌ گردد. استروئیدهای‌ التهابی‌ ممكن‌ است‌ برای‌ كاهش‌ التهاب‌ تجویز شوند.
ـ فعالیت‌:
جز برای‌ اجتناب‌ از مواجهه‌ طولانی‌ مدت‌ با آفتاب‌، محدودیتی‌ لازم‌ نیست‌.
ـ رژیم‌ غذائی‌:
رژیم‌ غذایی‌ خاصی‌ ندارد. برای‌ پیشگیری‌ از دهیدراتاسیون‌ (كم‌ آبی‌)، مایعات‌ فراوان‌ بنوشید.
ـ در این‌ شرایط‌ به‌ پزشك‌ خود مراجعه‌ نمائید:
۱. اگر شما یا یكی‌ از اعضای‌ خانواده‌تان‌ علامت‌ آفتاب‌ زدگی‌ را داشته‌ باشید.
۲. اگر دچار علایم‌ جدید و غیر قابل‌ توجیه‌ شده‌اید. داروهای‌ مورد استفاده‌ در درمان‌ ممكن‌ است‌ عوارض‌ جانبی‌ داشته‌ باشند.

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ Sun 10 Oct 2010 توسط dj afra
آسم‌ ـ asthma

عبارت‌ است‌ از یك‌ بیماری‌ مزمن‌ همراه‌ با حملات‌ مكرر خس‌خس‌ و تنگی‌ نفس‌. این‌ بیماری‌ در تمام‌ سنین‌ می‌تواند وجود داشته‌ باشد اما 50% از موارد، كودكان‌ زیر 10 سال‌ هستند. آسم‌ بیشتر در پسران‌ رخ‌ می‌دهد تا دختران‌، اما در آسمی‌ كه‌ در سنین‌ بزرگسالی‌ آغاز می‌شود زنان‌ سهم‌ بیشتری‌ را به‌ خود اختصاص‌ می‌دهند.
ـ علایم‌ شایع‌:
۱. احساس‌ فشردگی‌ در قفسه‌ سینه‌ و تنگی‌ نفس‌
۲. خس‌ خس‌ سینه‌ به‌ هنگام‌ بازدم‌
۳. سرفه‌، خصوصاً در شب‌، معمولاً همراه‌ با خلط‌ غلیظ‌، شفاف‌ و زرد
۴. تنفس‌ سریع‌ و سطحی‌ كه‌ به‌ هنگام‌ نشستن‌ بهتر می‌شود.
۵. مشكل‌ در تنفس‌
۶. انقباض‌ عضلات‌ گردن‌
۷. آبی‌ شدن‌ پوست‌
۸. خستگی‌ زیاد
۹. تنفس‌ صدادار شبیه‌ خرخر
۱۰. ناتوانی‌ در صبحت‌ كردن‌
۱۱. تغییرات‌ ذهنی‌ و روانی‌، از جمله‌ بی‌قراری‌ یا گیجی‌
ـ علل‌ بیماری:
التهاب‌ و اسپاسم‌ ناشی‌ از آن‌ در مجاری‌ هوایی‌ (نایژه‌ها و نایژك‌ها)، و به‌ دنبال‌ آن‌ ورم‌ مجاری‌ هوایی‌ و غلیظ‌ شدن‌ ترشحات‌ ریه‌ (خلط‌). این‌ امر باعث‌ كاهش‌ یا بسته‌ شدن‌ راه‌ عبور هوا به‌ ریه‌ها می‌شود. عواملی‌ كه‌ می‌توانند این‌ تغییرات‌ را ایجاد كنند عبارتند از: مواد آلرژی‌زا مثل‌ گرده‌ گیاهان‌، گرد و غبار، شوره‌ بدن‌ حیوانات‌، كپك‌ها یا بعضی‌ از غذاها، عفونت‌های‌ ریوی‌ مثل‌ برونشیت،‌ مواد آلاینده‌ موجود در هوا، مثل‌ دود و بوهای‌ مختلف،‌ قرار گرفتن‌ در معرض‌ موادشیمیایی‌ یا سایر مواد، در قالب‌ مواجهه‌ شغلی‌.
ـ عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر:
۱. وجود سایر بیماری‌های‌ آلرژیك‌، مثل‌ اگزما یا تب‌ یونجه.‌
۲. سابقه‌ خانوادگی‌ آسم‌ یا آلرژی‌های‌ دیگر.
۳. قرار گرفتن‌ در معرض‌ آلاینده‌های‌ خطر.
۴. سیگار كشیدن.‌
۵. مصرف‌ بعضی‌ از داروها مثل‌ آسپیرین.‌
۶. استرس‌های‌ مختلف‌ (عفونت‌های‌ ویروسی‌، ورزش‌، ناراحتی‌ عاطفی‌، بوهای‌ زیانبار، و دود تنباكو).
ـ پیشگیری‌:
۱. از مواد آلرژی‌زای‌ شناخته‌ شده‌ و آلاینده‌های‌ هوا دوری‌ كنید.
۲. داروهایی‌ كه‌ به‌ منظور پیشگیری‌ از بروز حملات‌ آسم‌ تجویز می‌شوند را به‌ طور منظم‌ مصرف‌ كنید؛ توجه‌ داشته‌ باشید كه‌ حتی‌ اگر احساس‌ می‌كنید مشكلی‌ ندارید، مصرف‌ داروها را قطع‌ نكنید.
۳. از مصرف‌ آسپیرین‌ خودداری‌ كنید.
۴. به‌ دنبال‌ عوامل‌ آغازكننده‌ حمله‌ آسم‌ بگردید و از آنها دوری‌ كنید.
۵. نرمش‌های‌ آسوده‌سازی‌ و شل‌كننده‌ عضلات‌، و نیز حركات‌ كمك‌كننده‌ به‌ تخلیه‌ ترشحات‌ تنفسی‌ را انجام‌ دهید.
ـ عواقب‌ مورد انتظار:
۱. علایم‌ را می‌توان‌ با درمان‌ و پایبندی‌ جدی‌ به‌ اقدامات‌ پیشگیرانه‌ كنترل‌ نمود.
۲. نیمی‌ از كودكان‌ آسمی‌ نهایتاً خوب‌ خواهند شد.
۳. در صورتی‌ كه‌ درمان‌ انجام‌ نشود، حملات‌ شدید ممكن‌ است‌ مرگبار باشند.
ـ عوارض‌ احتمالی‌:
۱. نارسایی‌ تنفسی‌
۲. پنوموتوراكس‌ (وارد شدن‌ هوا به‌ فضای‌ اطراف‌ ریه‌ها).
۳. عفونت‌ ریه‌ و مشكلات‌ مزمن‌ ریوی‌ در اثر حملات‌ مكرر آسم‌.
ـ درمان‌:
اقدامات‌ تشخیصی‌ ممكن‌ است‌ عبارت‌ باشند از آزمایش‌ خون‌؛ بررسی‌های‌ مربوط‌ به‌ كار ریه‌؛ و بررسی‌های‌ مربوط‌ به‌ آلرژی‌ كه‌ معمولاً به‌ كمك‌ آزمون‌های‌ پوستی‌ انجام‌ می‌گیرند. مراقبت‌ اورژانس‌ و بستری‌ كردن‌ در موارد حملات‌ شدید آسم‌. روان‌ درمانی‌ یا مشاوره‌، در صورتی‌ كه‌ آسم‌ با استرس‌ ارتباط‌ داشته‌ باشد. حتی‌المقدور مواد آلرژی‌زا و آزاردهنده‌ را از خانه‌ و محل‌ كار حذف‌ كنید. درمان‌ برای‌ حساسیت‌زدایی‌ از بعضی‌ مواد آلرژی‌زای‌ خاص‌. داروهایی‌ را كه‌ به‌ طور منظم‌ استفاده‌ می‌كنید همیشه‌ به‌ همراه‌ داشته‌ باشید. به‌ هنگام‌ حملات‌ بنشینید. در زمان‌هائی‌ از سال‌ كه‌ مواد آلرژی‌زا در محیط‌ فراوان‌ هستند در منزل‌ بمانید.
ـ داروها:
۱. اكسپكتورانت‌ برای‌ رقیق‌ كردن‌ خلط‌
۲. گشادكننده‌ نایژه‌ برای‌ بازكردن‌ مجاری‌ هوایی‌
۳. داروی‌ كورتیزونی‌ داخل‌ رگی‌ (تنها برای‌ موارد اورژانس‌) برای‌ كم‌ كردن‌ واكنش‌ آلرژی‌ بدن‌
۴. استنشاق‌ داروی‌ كورتیزونی‌ با دستگاه‌ ریزقطره‌ ساز. این‌ شكل‌ از مصرف‌ داروهای‌ كورتیزونی‌ عوارض‌ جانبی‌ كمتری‌ نسبت‌ به‌ نوع‌ خوراكی‌ دارد.
۵. آنتی‌هیستامین‌ (كرومولین‌ سدیم‌ یا ندوكرومیل‌) به‌ صورت‌ استنشاقی‌ با دستگاه‌ ریزه‌ قطره‌ساز. این‌ نوع‌ دارو جهت‌ پیشگیری‌ به‌ كار می‌رود.
ـ فعالیت:
۱. شاید بهترین‌ ورزش‌ برای‌ بیماران‌ آسمی‌ شنا باشد.
۲. درمان‌ با داروهای‌ گشادكننده‌ نایژه‌ غالباً از آسم‌ ناشی‌ از ورزش‌ پیشگیری‌ به‌ عمل‌ می‌آورد.
۳. فعالیت‌ خود را حفظ‌ كنید، اما از فعالیت‌های‌ ورزشی‌ ناگهانی‌ خودداری‌ كنید. اگر به‌ دنبال‌ ورزش‌ سنگین‌ حمله‌ آسم‌ رخ‌ دهد، بنشینید و استراحت‌ كنید. مقدار كمی‌ آب‌ گرم‌ بنوشید.
ـ رژیم‌ غذائی‌:
رژیم‌ خاصی‌ توصیه‌ نمی‌شود، اما از خوردن‌ غذاهایی‌ كه‌ به‌ آنها حساسیت‌ دارید خودداری‌ كنید. روزانه‌ حداقل‌ 3 لیتر آب‌ بنوشید تا ترشحات‌ رقیق‌ باقی‌ بمانند.
ـ در این‌ شرایط‌ به‌ پزشك‌ خود مراجعه‌ نمائید:
۱. شما یا یكی‌ از اعضای‌ خانواده‌ علایم‌ آسم‌ را دارید.
۲. شما دچار حمله‌ آسمی‌ شده‌اید كه‌ به‌ درمان‌ جواب‌ نمی‌دهد. این‌ یك‌ اورژانس‌ است‌!
۳. علایم‌ جدید و بدون‌ توجیه‌. داروهای‌ مورد استفاده‌ در درمان‌ ممكن‌ است‌ عوارض‌ جانبی‌ به‌ همراه‌ داشته‌ باشند.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ Sun 10 Oct 2010 توسط dj afra
نوشته شده در تاريخ Sun 10 Oct 2010 توسط dj afra
نوشته شده در تاريخ Sun 10 Oct 2010 توسط dj afra
هپاتیت‌ ویروسی‌ ـ hepatitis viral

هپاتیت‌ ویروسی‌ عبارت‌ است‌ از التهاب‌ كبد در اثر یك‌ ویروس‌. هپاتیت‌ ویروسی‌ انواع‌ مختلفی‌ دارد. شایع‌ترین‌ انواع‌ آن‌ هپاتیت‌ A و B هستند. سایر انواع‌ آن‌ عبارتند از هپاتیت‌ C ، D ، E ، G .
ـ علایم‌ شایع‌:
۱. علایم‌ شبیه‌ آنفلوانزا، مثل‌ تب‌، خستگی‌، تهوع‌، استفراغ‌، اسهال‌ بی‌اشتهایی‌
۲. زردی‌ چشم‌ها و پوست‌ در اثر تجمع‌ بیلی‌روبین‌ در خون‌
۳. تیره‌ شدن‌ رنگ‌ ادرار در اثر وارد شدن‌ بیلی‌روبین‌ اضافی‌ به‌ ادرار
۴. اجابت‌ مزاج‌ روشن‌، به‌ رنگ‌ خاك‌ رس‌، یا سفید
ـ علل‌ بیماری:
هپاتیت‌ A و E : ویروس‌ معمولاً از راه‌ آب‌ یا غذا وارد بدن‌ می‌شود، خصوصاً صدف‌ خام‌ كه‌ توسط‌ فاضلاب‌ آلوده‌ شده‌ باشد. هپاتیت‌ B : معمولاً از راه‌ آمیزشی‌، تزریق‌ خون‌، و تزریق‌ یا سرنگ‌ آلوده‌ انتقال‌ می‌یابد. مادری‌ كه‌ هپاتیت‌ B دارد ممكن‌ است‌ عفونت‌ را به‌ نوازش‌ انتقال‌ دهد. بعضی‌ از موارد هم‌ بدون‌ دلیل‌ مشخص‌ و راه‌ شناخته‌ شده‌ای‌ برای‌ انتقال‌ عفونت‌ رخ‌ داده‌اند. هپاتیت‌ C : معمولاً از راه‌ تزریق‌ موادمخدر داخل‌ رگ‌، تزریق‌ خون‌ و سایر انواع‌ مواجهه‌ با خون‌ یا محصولات‌ خونی‌ آلوده‌ انتقال‌ می‌یابد. البته‌ در 40% از موارد، راه‌ انتقال‌ معلوم‌ نیست‌. هپاتیت‌ D : به‌طور جداگانه‌ از هپاتیت‌ B نمی‌تواند رخ‌ دهد. هپاتیت‌ G : الگوی‌ انتقال‌ مشابهی‌ مثل‌ هپاتیت‌ C دارد؛ معمولاً از راه‌ خون‌ انتقال‌ می‌یابد.
ـ عوامل‌ افزایش‌ دهندە خطر:
۱. مسافرت‌ به‌ مناطقی‌ كه‌ بهداشت‌ نامناسبی‌ دارند.
۲. بی‌بندوباری‌
۳. تزریق‌ موادمخدر داخل‌ رگ‌
۴. مصرف‌ الكل‌
۵. تزریق‌ خون‌
۶. كاركنان‌ پزشكی‌ و سایر حرفه‌های‌ خطرزا
۷. مهد كودك‌ها یا مراكز نگهداری‌
۸. دیالیز
۹. تغذیه‌ نامناسب‌
۱۰. وجود بیماری‌ كه‌ باعث‌ كاهش‌ مقاومت‌ بدن‌ شده‌ باشد.
ـ پیشگیری‌:
از خطرات‌ ذكر شده‌ در بالا دوری‌ كنید. اگر با فرد هپاتیتی‌ در تماس‌ بوده‌اید، با پزشك‌ خود در رابطه‌ با تزریق‌ گاما گلوبولین‌ برای‌ پیشگیری‌ یا كاهش‌ خطر هپاتیت‌ مشورت‌ كنید. اگر در زمره‌ افرادی‌ هستید كه‌ خطر هپاتیت‌ آنها را تهدید می‌كند، مثل‌ كاركنان‌ بیمارستان‌ها، دندانپزشكان‌ و غیره‌، واكسن‌ هپاتیت‌ A و B را دریافت‌ كنید. واكسن‌ سایر انواع‌ هپاتیت‌ ویروسی‌ در دست‌ بررسی‌ است‌. گاهی‌ ممكن‌ است‌ ایمونوگلوبولین‌ نیز لازم‌ شود. واكسیناسیون‌ هپاتیت‌ B برای‌ همه‌ نوزادان‌ و شیرخواران.‌
ـ عواقب‌ مورد انتظار:
زردی‌ و سایر علایم‌ به‌ حداكثر خود می‌رسند و سپس‌ در عرض‌ 16-3 هفته‌ تدریجاً ناپدید می‌شوند. اكثر افرادی‌ كه‌ وضعیت‌ سلامتی‌ خوبی‌ دارند در عرض‌ 4-1 ماه‌ كاملاً بهبود می‌یابند. در درصد كمی‌ از افراد، دچار هپاتیت‌ مزمن‌ می‌شود. با بهبود از هپاتیت‌ ویروسی‌ معمولاً ایمنی‌ دایمی‌ نسبت‌ به‌ آن‌ ایجاد می‌شود.
ـ عوارض‌ احتمالی‌:
نارسایی‌ كبد، سیروز كبد، سرطان‌ كبد، حتی‌ مرگ‌، هپاتیت‌ مزمن‌. این‌ بیماران‌ معمولاً حامل‌ ویروس‌ هستند و عامل‌ بالقوه‌ای‌ برای‌ انتقال‌ عفونت‌ به‌ افراد خانواده‌ و همسر هستند. این‌ افراد امكان‌ دارد ظاهراً خوب‌ و سرحال‌ باشند و متوجه‌ عفونت‌ خود نشوند.
ـ درمان‌:
بررسی‌های‌ تشخیصی‌ عبارتند از آزمایش‌ خون‌ برای‌ شناسایی‌ عفونت‌، بررسی‌های‌ مربوط‌ به‌ كار كبد، و نمونه‌برداری‌ از كبد در موارد شدید یا مزمن‌. اكثر بیماران‌ هپاتیتی‌ را می‌توان‌ بدون‌ خطر زیاد در منزل‌ تحت‌ مراقبت‌ قرار داد. جداسازی‌ كامل‌ بیمار ضروری‌ نیست‌، اما فرد بیمار باید وسایل‌ جداگانه‌ای‌ برای‌ خوردن‌ و آشامیدن‌ داشته‌ باشد یا از وسایل‌ یك‌ بار مصرف‌ استفاده‌ كند. اگر هپاتیت‌ دارید یا مراقبت‌ از یك‌ فرد هپاتیتی‌ را به‌ عهده‌ دارید، دستان‌ خود را مرتباً و به‌ دقت‌ بشویید، خصوصاً پس‌ از اجابت‌ مزاج‌.
ـ داروها:
برای‌ درمان‌ هپاتیت‌ تعداد كمی‌ داروی‌ اختصاصی‌ وجود دارد. امكان‌ دارد داروی‌ ضد التهاب‌ كورتیزونی‌ در موارد شدید تجویز شود تا التهاب‌ كبد كاهش‌ یابد و علایم‌ بهتر شوند. برای‌ هپاتیت‌ B و C مزمن‌ ممكن‌ است‌ آلفا ـ اینترفرون‌ مورد استفاده‌ قرار گیرد.
ـ فعالیت‌:
توصیه‌ می‌شود تا زمان‌ رفع‌ زردی‌ و بازگشت‌ اشتها استراحت‌ در رختخواب‌ انجام‌ گیرد. زمان‌ بازگشت‌ به‌ كارهای‌ روزمره‌ در افراد مختلف‌ بسیار متفاوت‌ است‌.
ـ رژیم‌ غذائی‌:
علی‌رغم‌ نداشتن‌ اشتها، خوردن‌ وعده‌های‌ غذایی‌ كوچك‌ و متعادل‌ به‌ بهبود بیماری‌ كمك‌ خواهد كرد. روزانه‌ حداقل‌ 8 لیوان‌ آب‌ بنوشید. هرگز الكل‌ ننوشید.
ـ در این‌ شرایط‌ به‌ پزشك‌ خود مراجعه‌ نمائید:
اگر شما یا یكی‌ از اعضای‌ خانواده‌تان‌ علایم‌ هپاتیت‌ را دارید یا با فردی‌ كه‌ این‌ علایم‌ را داشته‌ است‌ تماس‌ داشته‌اید. در صورتی‌ كه‌ علایم‌ زیر به‌ هنگام‌ درمان‌ رخ‌ دهند: بیشتر كم‌ شدن‌ اشتها، خواب‌آلودگی‌ زیاد یا گیجی‌، استفراغ‌، اسهال‌، یا درد شكمی‌، بیشتر شدن‌ زردی‌؛ به‌ وجود آمدن‌ بثور پوستی‌ یا خارش‌.

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ Sat 9 Oct 2010 توسط dj afra
آسیب‌ به‌ گوش‌ میانی‌ در اثر تغییرات‌ فشاری‌ ـ barotitis media

در این‌ نوع‌ آسیب‌، گوش‌ میانی‌، شیپور اُستاش(مجرایی‌ كه‌ محفظه‌ گوش‌ میانی‌ را به‌ حلق‌ وصل‌ می‌كند) و انتهای‌ اعصابی‌ كه‌ در گوش‌ وجود دارند متأثر می‌شوند.
ـ علایم‌ شایع‌:
۱. ناشنوایی‌ (به‌ درجات‌ مختلف‌)
۲. احساس‌ گرفتگی‌ در گوش‌
۳. درد خفیف‌ تا شدید در گوش‌، یا در ناحیه‌ فك‌ و پیشانی‌
۴. گیجی‌ و منگی‌
۵. وزوز گوش‌
۶. گریه‌ در شیرخواران‌ و خردسالان‌
ـ علل‌ بیماری:
آسیب‌ ناشی‌ از افزایش‌ ناگهانی‌ فشار محیط‌ اطراف‌، مثلاً به‌ هنگام‌ ارتفاع‌ كم‌كردن‌ سریع‌ هواپیما یا به‌ هنگام‌ غواصی‌. در این‌ شرایط‌، هوا از راه‌ بینی‌ و حلق‌ به‌ محفظه‌ گوش‌ میانی‌ می‌رود تا فشار در دوطرف‌ پرده‌ گوش‌ متعادل‌ شود. اگر مجرایی‌ كه‌ از حلق‌ به‌ محفظه‌ گوش‌ میانی‌ كشیده‌ شده‌ است‌ (شیپور اُستاش‌) درست‌ عمل‌ نكند، فشار در محفظه‌ گوش‌ میانی‌ كمتر از فشار محیط‌ خواهد بود. این‌ فشار منفی‌ در گوش‌ میانی‌ باعث‌ می‌شود پردهٔ‌ گوش‌ به‌ درون‌ گوش‌ كشیده‌ شود. بعداً ممكن‌ است‌ خون‌ و مخاط‌ در گوش‌ میانی‌ ظاهر شود. احتمال‌ بروز این‌ آسیب‌ وقتی‌ كه‌ فرد سرماخوردگی‌ دارد و به‌ غواصی‌ می‌پردازد یا با هواپیما سفر می‌كند، بیشتر است‌. آسیب‌ در اثر ضربه‌ به‌ گوش‌ خارجی‌ یا میانی‌ (بوكس‌، اسكی‌ روی‌ آب‌، تصادفات‌، و غیره‌).
ـ عوامل‌ افزایش‌دهنده‌ خطر:
۱. عفونت‌ تنفسی‌ اخیر
۲. پرواز با هواپیما
۳. غواصی‌
۴. سقوط‌ با چتر نجات‌
۵. كوهنوردی‌ در ارتفاعات‌ بالا
۶. ورزش‌های‌ مستلزم‌ برخورد فیزیكی‌
۷. كم‌ بودن‌ سن‌ (شیرخواران‌ و خردسالان‌). در این‌ حالت‌ گشادكردن‌ شیپور اُستاش‌ (با قورت‌ دادن‌ آن‌ دهان‌) دشوار است‌.
ـ پیشگیری‌:
۱. وقتی‌ كه‌ سرماخوردگی‌ دارید، غواصی‌ نكنید. اگر مجبور به‌ مسافرت‌ با هواپیما هستید، از قرص‌ها یا اسپری‌های‌ تخفیف‌دهنده‌ تورم‌ مخاط‌ حلق‌ و بینی‌ استفاده‌ كنید. دستور دارویی‌ را رعایت‌ كنید.
۲. به‌ هنگام‌ پرواز، زمانی‌ كه‌ هواپیما در حال‌ ارتفاع‌ گرفتن‌ است‌ یا از ارتفاع‌ خود كم‌ می‌كند، یك‌ شیرینی‌ سفت‌ یا آدامس‌ را در دهان‌ بجوید تا به‌ این‌ ترتیب‌ مجبور به‌ قورت‌ دادن‌ آب‌ دهان‌ خود به‌ دفعات‌ باشید.
۳. یك‌ نفس‌ متوسط‌ بكشید، بینی‌ خود را با دست‌ بگیرید و دهان‌ خود را ببندید و سعی‌ كنید با راندن‌ آهسته‌ هوا به‌ لُپ‌ها، هوا را به‌ داخل‌ شیپور اُستاش‌ برانید (مانوور والسالوا).
۴. به‌ هنگام‌ ارتفاع‌ گرفتن‌ و كم‌كردن‌ ارتفاع‌، به‌ شیرخوار یك‌ شیشه‌ آب‌ یا آب‌ میوه‌ بدهید.
ـ عواقب‌ مورد انتظار:
اغلب‌ موارد با درمان‌ قابل‌ برگشت‌ هستند، بدون‌ اینكه‌ آسیب‌ یا ناشنوایی‌ دایمی‌ رخ‌ دهد.
ـ عوارض‌ احتمالی‌:
۱. ناشنوایی‌ دایمی‌
۲. پاره‌ شدن‌ پرده‌ گوش‌
۳.عفونت‌ گوش‌ میانی‌
ـ درمان‌:
در اغلب‌ موارد، هیچ‌ درمانی‌ لازم‌ نیست‌ و علایم‌ در عرض‌ چند ساعت‌ یا چند روز برطرف‌ می‌شوند. اگر گوش‌ ترشح‌ دارد، یك‌ تكه‌ كوچك‌ پنبه‌ را در كانال‌ گوش‌ خارجی‌ بگذارید تا ترشح‌ را جذب‌ كند. ندرتاً لازم‌ می‌شود كه‌ برای‌ آزاد كردن‌ مایع‌ محبوس‌ شده‌ در گوش‌ میانی‌، پرده‌ گوش‌ با جراحی‌ باز شود. گاهی‌ یك‌ لوله‌ كوچك‌ پلاستیكی‌ نیز در پرده‌ گوش‌ تعبیه‌ می‌شود تا فشار در دو طرف‌ پرده‌ گوش‌ متعادل‌ باقی‌ بماند. این‌ لوله‌ در عرض‌ 12-9 ماه‌ خود به‌ خود بیرون‌ می‌افتد.
ـ داروها:
برای‌ رفع‌ درد و ناراحتی‌ خفیف‌، می‌توان‌ از داروهای‌ كاهنده‌ تورم‌ مخاط‌ بینی‌ و حلق‌، و داروهای‌ ضددرد مثل‌ استامینوفن‌ استفاده‌ كرد. امكان‌ دارد برای‌ شما قرص‌ها و اسپری‌های‌ قوی‌تر تخفیف‌ دهنده‌ تورم‌ مخاط‌ بینی‌ و حلق‌ تجویز شود. این‌ داروها باید حداقل‌ به‌ مدت‌ دو هفته‌ پس‌ از آسیب‌ مصرف‌ شوند. اگر عفونت‌ وجود داشته‌ باشد، آنتی‌بیوتیك‌ تجویز می‌شود.
ـ فعالیت‌:
با شروع‌ بهبودی‌ علایم‌، فعالیت‌های‌ عادی‌ خود را از سر گیرید.
ـ رژیم‌ غذائی‌:
هیچ‌ رژیم‌ خاصی‌ توصیه‌ نمی‌شود.
ـ در این‌ شرایط‌ به‌ پزشك‌ خود مراجعه‌ نمائید:
۱. اگر شما یا یكی‌ از اعضای‌ خانواده‌ تان علایم‌ آسیب‌ به‌ گوش‌ میانی‌ در اثر تغییرات‌ فشاری‌ را دارید.
۲. اگر یكی‌ از این مشکلات در هنگام‌ درمان‌ روی‌ دهد: تب‌، سرگیجه‌ ، سردرد شدید، درد شدید ، گیجی.‌
۳. اگر دچار علایم‌ جدید غیرقابل كنترل شده اید. داروهای‌ مورد استفاده‌ در درمان‌ ممكن‌ است‌ عوارض‌ جانبی‌ به‌ همراه‌ داشته‌ باشند.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ Sat 9 Oct 2010 توسط dj afra
آبسه‌ مغزی‌ یا اپی‌دورال‌ ـ brain or epidural abscess

آبسه‌ مغزی‌ یا اپی‌دورال‌ تجمع‌ چرك‌ ناشی‌ از یك‌ عفونت‌ باكتریال‌ در مغز یا خارجی‌ترین‌ لایه‌ از سه‌ لایه‌ غشایی‌ كه‌ مغز و نخاع‌ را می‌پوشانند.
ـ علایم‌ شایع‌:
علایم‌ زیر به‌ تدریج‌ در عرض‌ چند ساعت‌ ظاهر می‌شوند. این‌ علایم‌ شبیه‌ علایم‌ تومور یا سكته‌ مغزی‌ هستند:
۱. درد در پشت‌ و كمر، در صورتی‌ كه‌ عفونت‌ در غشای‌ پوشاننده‌ نخاع‌ باشد.
۲. سردرد
۳. تهوع‌ و استفراغ‌
۴. ضعف‌، بی‌حسی‌ یا فلج‌ در یك‌ طرف‌ بدن‌
۵. راه‌ رفتن‌ نامنظم‌
۶. تشنج‌
۷. تب
۸. منگی‌، گیجی‌، یا حالت‌ هذیانی‌
۹. مشكل‌ در صحبت‌ كردن‌
ـ علل‌ بیماری:
منشأ اولیه‌ عفونت‌ باكتریایی‌ كه‌ موجب‌ بروز آبسه‌ مغزی‌ یا اپی‌دورال‌ می‌شود را اغلب‌ نمی‌توان‌ پیدا كرد. اما سه‌ منشأ زیر شایع‌ترین‌ هستند:
۱. عفونتی‌ كه‌ از جمجمه‌ به‌ درون‌ گسترش‌ می‌یابد، مثلاً استئومیلیت‌ (عفونت‌ استخوان‌ و مغز استخوان‌، ماستوئیدیت‌ (عفونت‌ زایده‌ ماستوئید در پشت‌ گوش‌)، یا سینوزیت‌ (عفونت‌ سینوس‌ها).
۲. عفونتی‌ كه‌ به‌ دنبال‌ شكستگی‌ جمجمه‌ آغاز و گسترش‌ می‌یابد.
۳. عفونتی‌ كه‌ از سایر بخش‌های‌ بدن‌ كه‌ دچار عفونت‌ شدند، مثلاً ریه‌ها، پوست‌، یا دریچه‌های‌ قلب‌، از راه‌ خون‌ گسترش‌ می‌یابد
ـ عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر:
۱. صدمه‌ به‌ سر
۲. وجود یك‌ بیماری‌ كه‌ مقاومت‌ بدن‌ را كاهش‌ داده‌ باشد، به‌ خصوص‌ دیابت‌
۳. بروز اخیر یك‌ عفونت‌، به‌ خصوص‌ در اطراف‌ بینی‌، چشم‌ها و صورت‌
۴. بیماری‌ كه‌ دستگاه‌ ایمنی‌اش‌ به‌ علت‌ بیماری‌ (مثلاً ایدز) یا داروها سركوب‌ شده‌ است‌.
۵. تزریق‌ وریدی‌ مواد مخدر
ـ پیشگیری‌:
۱. در هر گونه‌ فعالیتی‌ كه‌ خطر صدمه‌ به‌ سر وجود دارد، از كلاه‌ ایمنی‌ و سایر وسایل‌ حفاظتی‌ استفاده‌ نمایید.
۲. در صورت‌ بروز هر گونه‌ عفونت‌ در بدن‌ به‌ پزشك‌ مراجعه‌ كنید، به‌ خصوص‌ اگر عفونت‌ در اطراف‌ بینی‌ یا صورت‌ باشد (مثلاً عفونت‌ گوش‌ یا آبسه‌ دندان‌). با مراجعه‌ زود هنگام‌ می‌توان‌ از گسترش‌ عفونت‌ جلوگیری‌ كرد.
ـ عواقب‌ مورد انتظار:
با تشخیص‌ و درمان‌ زودهنگام‌ معمولاً خوب‌ می‌شود.
ـ عوارض‌ احتمالی‌:
۱. بروز حملات‌ تشنج‌، اغماء و مرگ‌، در صورتی‌ كه‌ درمان‌ انجام‌ نشود.
۲. آسیب‌ دایمی‌ به‌ مغز
ـ درمان‌:
آزمایشات‌ تشخیصی‌ ممكن‌ است‌ شامل‌ موارد زیر باشند: آزمایش‌ خون‌، آزمایش‌ مایع‌ نخاع‌، نوار مغز، سی‌تی‌اسكن‌، عكس‌برداری‌ از جمجمه‌. نیاز به‌ مراقبت‌ ویژه‌ وجود دارد. درمان‌ طبی‌ یا جراحی‌ بستگی‌ به‌ محل‌ آبسه‌ دارد. معمولاً احتیاج‌ به‌ دادن‌ آنتی‌بیوتیك‌ و نیز جراحی‌ برای‌ تخلیه‌ آبسه‌ است‌. سایر درمان‌هایی‌ كه‌ ممكن‌ است‌ لازم‌ شوند عبارتند از مایعات‌ داخل‌ وریدی‌ و تهویه‌ مكانیكی.‌
ـ داروها:
۱. آنتی‌بیوتیك‌ برای‌ 6-4 هفته‌ جهت‌ مبارزه‌ با عفونت‌
۲. داروهای‌ ضد تشنج‌ برای‌ پیشگیری‌ از بروز حملات‌ تشنجی‌
۳. كورتیكواستروییدها برای‌ كاهش‌ تورم‌ مغزی‌ پس‌ از عمل‌ جراحی‌
ـ فعالیت‌:
هنگامی‌ كه‌ در بیمارستان‌ هستید نیاز به‌ استراحت‌ در تخت‌ دارید. پس‌ از طی‌ دوران‌ نقاهت‌ 3-2 هفته‌ای‌، به‌ هر اندازه‌ كه‌ قدرت‌ بدنی‌ و احساس‌ خوب‌ بودن‌ به‌ شما اجازه‌ می‌دهد، فعالیت‌ داشته‌ باشید.
ـ رژیم‌ غذایی:‌
به‌ هنگام‌ بستری‌ در بیمارستان‌، امكان‌ دارد تزریق‌ مایعات‌ داخل‌ وریدی‌ ضروری‌ باشد. پس‌ از درمان‌، یك‌ رژیم‌ عادی‌ و متعادل‌ داشته‌ باشید.
ـ در این‌ شرایط‌ به‌ پزشك‌ خود مراجعه‌ نمایید:
۱. اگر شما یا یكی‌ از اعضای‌ خانواده‌ تان یكی‌ از علایم‌ آبسه‌ مغزی‌ یا اپی‌دورال‌ را دارید.
۲. اگر تب‌ به‌ 3/38 درجه‌ سانتیگراد یا بیشتر افزایش‌ یابد.
۳. اگر دچارعلایم‌ جدید و غیرقابل كنترل شده اید. داروهای‌ مورد استفاده‌ در درمان‌ ممكن‌ است‌ عوارض‌ جانبی‌ به‌ همراه‌ داشته‌ باشند.

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ Sat 9 Oct 2010 توسط dj afra
آب‌ مروارید ـ cataract

آب‌ مروارید عبارت‌ است‌ از كدر شدن‌ عدسی‌ چشم‌. عدسی‌ چشم‌ یك‌ ساختار شفاف‌ و انعطاف‌پذیر در نزدیكی‌ جلوی‌ كره‌ چشم‌ است‌. عدسی‌ كمك‌ می‌كند تا اشیایی‌ كه‌ چشم‌ به‌ آنها نگاه‌ می‌كند تار به‌ نظر نرسند و نیز در شكست‌ و تمركز نور روی‌ شبكیه‌ نقش‌ دارد.
عدسی‌ رگ‌ خونی‌ ندارد و توسط‌ زجاجیه‌ كه‌ در اطراف‌ آن‌ قرار دارد تغذیه‌ می‌شود. اگر تصلب‌ شرایین‌ موجب‌ عدم‌ تغذیه‌ مناسب‌ زجاجیه‌ شود، عدسی‌ چشم‌ نیز منبع‌ تغذیه‌ خود را از دست‌ خواهد داد (این‌ مشكل‌ اغلب‌ در سنین‌ پیری‌ رخ‌ می‌دهد). سپس‌ شفافیت‌ و انعطاف‌ پذیری‌ عدسی‌ كم‌ می‌شود و آب‌ مروارید اتفاق‌ می‌افتد. آب‌ مروارید ممكن‌ است‌ در یك‌ یا هر دو چشم‌ تشكیل‌ شود. البته‌ در این‌ حالت‌، سرعت‌ رشد آب‌ مروارید در دو چشم‌ ممكن‌ است‌ متفاوت‌ باشد. آب‌ مروارید سرطان‌ نیست‌.
ـ علایم‌ شایع‌:
۱. كدر شدن‌ و رنگ‌ سفید شیری‌ در آمدن‌ مردمك‌ها (تنها در مراحل‌ پیشرفته‌)
۲. دو تا دیدن‌ اشیا (گاهی‌)
۳. تاری‌ دید كه‌ ممكن‌ است‌ در نور روشن‌ بدتر باشد. تاری‌ دید ممكن‌ است‌ اول‌ بار وقتی‌ توجه‌ فرد را جلب‌ كند كه‌ به‌ هنگام‌ شب‌ در حال‌ رانندگی‌ باشد و به‌ نظر وی‌ برسد كه‌ نورها پخش‌ می‌شوند یا هاله‌ای‌ دور آنها وجود دارد.
ـ علل‌ بیماری:
۱. روند طبیعی‌ پیری‌
۲. آسیب‌ به‌ چشم‌
۳. در بیماری‌های‌ كه‌ قند خون‌ بالاست‌، مثل‌ دیابت‌ شیرین‌
۴. التهاب‌، مثل‌ اووئیت‌ (التهاب‌ آن‌ قسمت‌هایی‌ از چشم‌ كه‌ عنبیه‌ را می‌سازد)
۵. داروها، به‌ خصوص‌ كورتیزون‌ و مشتقات‌ آن‌
۶. قرار گرفتن‌ در معرض‌ اشعه‌ ایكس‌، امواج‌ میكرو ویو و اشعه‌ مادون‌ قرمز
۷. علل‌ ارثی‌، و نیز اثرات‌ سرخجه‌ روی‌ چشم‌ جنینی‌ كه‌ مادرش‌ در اوایل‌ حاملگی‌ مبتلا به‌ این‌ بیماری‌ می‌شود.
۸. گالاكتوزمی‌ (بیماری‌ ارثی‌ در شیرخواران‌ كه‌ باعث‌ ناتوانی‌ در هضم‌ شیر می‌شود). عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر سن‌ بالای‌ 60 سال‌ وجود هر كدام‌ از علل‌ فهرست‌ شده‌
ـ عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر:
۱. سن‌ بالای‌ 60 سال‌
۲. وجود هر كدام‌ از علل‌ فهرست‌ شده‌
ـ پیشگیری‌:
۱. خانم‌هایی‌ كه‌ در سنین‌ باروری‌ هستند، در صورتی‌ كه‌ سرخجه‌ نگرفته‌اند یا واكسن‌ آن‌ را نزده‌اند، باید علیه‌ آن‌ واكسینه‌ شوند.
۲. مصرف‌ داروهای‌ كورتیزونی‌ یا هرگونه‌ داروی‌ دیگری‌ كه‌ بر عدسی‌ تأثیر می‌گذارد باید به‌ دقت‌ تحت‌نظر قرار داشته‌ باشد.
۳. بیماری‌های‌ چشمی‌ای‌ كه‌ ممكن‌ است‌ باعث‌ آب‌ مروارید شوند، مثل‌ ایریت‌ (التهاب‌ خود عنبیه‌) و اووئیت‌، باید سریعاً درمان‌ شوند.
۴. به‌طور منظم‌ از عینك‌ آفتابی‌ مناسب‌ استفاده‌ كنید.
۵. رژیمی‌ دارای‌ مقادیر مناسب‌ از ویتامین‌ ـ آ و بتا كاروتن‌ داشته‌ باشید.
ـ عواقب‌ مورد انتظار:
معمولاً با جراحی‌ خوب‌ می‌شود. بعضی‌ آب‌ مرواریدها هرگز آن‌ قدر در بینایی‌ اختلال‌ ایجاد نمی‌كنند كه‌ نیازمند جراحی‌ باشد. در سیر تشكیل‌ آب‌مروارید، تعویض‌ مرتب‌ عینك‌ ممكن‌ است‌ به‌ بینایی‌ كمك‌ كند.
ـ عوارض‌ احتمالی‌:
۱. از دست‌ دادن‌ بینایی‌
۲. عوارض‌ پس‌ از عمل‌ جراحی‌، از جمله‌ پارگی‌ چشم‌، چسبندگی‌ها، عفونت‌، و جدا شدن‌ شبكیه‌ از محل‌ خود
ـ درمان‌:
۱. معاینه‌ چشم‌ (با افتالموسكپ‌) تشخیص‌ آب‌ مروارید را تأیید می‌كند.
۲. درمان‌ معمولاً شامل‌ عمل‌ جراحی‌ است‌.
۳. در صورتی‌ كه‌ بینایی‌ چندان‌ زیاد تحت‌تأثیر قرار نگرفته‌ باشد، می‌توان‌ از عینك‌هایی‌ كه‌ بیشترین‌ فایده‌ را داشته‌ باشند بهره‌ جست‌.
۴. در صورتی‌ كه‌ بینایی‌ بدتر شود یا آب‌ مروارید باعث‌ التهاب‌ و فشار در چشم‌ شود، عدسی‌ چشم‌ با جراحی‌ برداشته‌ می‌شود.
۵. هم‌اكنون‌ روش‌های‌ مختلفی‌ برای‌ بیهوشی‌، بستری‌ كردن‌ بیمار، و تصحیح‌ بینایی‌ پس‌ از عمل‌ جراحی‌ وجود دارد. عمل‌ جراحی‌ را می‌توان‌ با یا بدون‌ بستری‌ كردن‌ بیمار در بیمارستان‌ به‌ انجام‌ رساند. اگر هر دو چشم‌ آب‌ مروارید داشته‌ باشند، معمولاً با هم‌ عمل‌ نمی‌شوند.
ـ داروها:
معمولاً دارو برای‌ این‌ بیماری‌ لازم‌ نیست‌.
ـ فعالیت‌:
هیچ‌ محدودیتی‌ برای‌ آن‌ وجود ندارد، فقط‌ اگر بینایی‌ در شب‌ دچار مشكل‌ شده‌ است‌ در شب‌ رانندگی‌ نكنید.
ـ رژیم‌ غذایی‌:
رژیم‌ خاصی‌ توصیه‌ نمی‌شود.
ـ در این‌ شرایط‌ به‌ پزشك‌ خود مراجعه‌ نمائید:
اگر شما یا یكی‌ از اعضای‌ خانواده‌ تان علایم‌ آب‌ مروارید را دارید.

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ Sat 9 Oct 2010 توسط dj afra
تست عشق و تشخیص شخصیت عشقی1- پایان دنیا نزدیک است. اگر فقط بتوانید یک نوع از حیوانات را نجات دهید، کدام را انتخاب می‌کنید؟
الف : خرگوش

ب : گوسفند

پ : گوزن

ت : اسب

۲- به آفریقا رفته‌اید. به هنگام بازدید از یکی از قبیله‌ها، آنها اصرار می‌کنند که یکی از حیوانات زیر را به عنوان یادگاری با خود ببرید. کدام را انتخاب می‌کنید؟
الف : میمون

ب : شیر

پ : مار

ت : زرافه

۳- فرض کنید خطای بزرگی انجام داده‌اید و خداوند برای مجازات شما تصمیم گرفته است که به جای انسان، شما را به صورت یکی از حیوانات زیر در آورد. کدام را انتخاب می‌کنید؟
الف : سگ

 ب : گربه

پ : اسب

ت : مار

۴- اگر قدرت داشتید که یک نوع از حیوانات را برای همیشه از روی کره زمین نابود کنید، کدام را انتخاب می‌کردید؟

الف : شیر

ب : مار

 پ : تمساح

 ت : کوسه
 


5- یک روز، با حیوانی برخورد می‌کنید که می‌تواند با شما به زبان خودتان صحبت کند. دلتان می‌خواهد که کدامیک از حیوانات زیر باشد؟
الف : گوسفند

 ب : اسب

پ : خرگوش

 ت : پرنده

۶- در یک جزیره دور افتاده، تنها یک موجود زنده به عنوان همدم و همراه شما وجود دارد. کدامیک را انتخاب می‌کنید؟
الف : انسان

 ب : خوک

 پ : گاو

 ت : پرنده

۷- اگر قدرت داشتید که هر نوع حیوانی را اهلی و دست‌آموز کنید. کدامیک از حیوانات زیر را به عنوان حیوان خانگی خودتان انتخاب می‌کردید؟
الف : دایناسور

ب : ببر

 پ : خرس قطبی

 ت : پلنگ

۸- اگر قرار بود برای ۵ دقیقه به صورت یکی از حیوانات زیر در می‌آمدید، کدامیک را انتخاب می‌کردید؟
الف : شیر

ب : گربه

پ : اسب

 ت : کبوتر
 

تحلیل:
۱- در زندگی واقعی، برای چه نوع آدمهایی جذابیت و کشش دارید.
الف: خرگوش- کسانی که دارای شخصیت دوگانه هستند، به سردی یخ در ظاهر اما به گرمی آتش در باطن
ب: گوسفند- مطیع و گرم
پ: گوزن- زیبا و آداب دان
ت: اسب- کسانی که غیرقابل جلوگیری، بی‌بند و بار و آزاد هستند.

۲- در فرایند ابراز عشق و درخواست ازدواج، کدام رویکرد برای شما خوشایندتر و موثرتر است.
الف: میمون - مبتکر و باذوق که هیچگاه احساس خستگی نکنید.
ب: شیر- سرراست، صاف و پوست کنده به شما بگوید که دوستتان دارد.
پ: مار- دمدمی مزاج، پر نوسان، نفس گرم و عشق سرد
ت: زرّافه- صبور، هرگز شما را رها نکند.

۳- دلتان می‌خواهد معشوقتان چه عقیده‌ای در باره شما داشته باشد.
الف: سگ- باوفا، صادق، ثابت قدم
ب: گربه- شیک و زیبا
پ: اسب- خوش بین
ت: مار- انعطاف‌پذیر

۴- چه اتفاقی باعث می‌شود که شما رابطه‌تان را قطع کنید/ از چه خصوصیتی بیش از همه نفرت دارید.
الف: شیر- متکبر و خودخواه، امر و نهی کن
ب: مار- هیجانی و دمدمی مزاج، نمی‌دانید چگونه او را خوشحال کنید.
پ: تمساح- خونسرد، بیرحم، سنگدل
ت: کوسه- ناامن

۵- دوست دارید چه نوع رابطه‌ای با او برقرار سازید.
الف: گوسفند- سنتی، بدون آن که چیزی بگوئید او بفهمد چه می‌خواهید، ارتباط برقرار کردن از طریق قلب‌ها.
ب: اسب- هر دو بتوانید درباره همه چیز با هم صحبت کنید، هیچ چیز مخفی در میان نباشد.
پ: خرگوش- رابطه‌ای که همیشه خود را گرم و عاشق او حس کنید.
ت: پرنده- رابطه‌ای پایدار و طولانی و بالنده

۶- آیا به او خیانت می کنید.
الف: انسان- شما به جامعه و اخلاقیات احترام می‌گذارید، پس از ازدواج هیچ کار خلافی نمی‌کنید.
ب: خوک- نمی‌توانید در مقابل تمایلاتتان مقاومت کنید، به احتمال زیاد خیانت می‌کنید.
پ: گاو- خیلی سعی می‌کنید که چنین کاری نکنید.
ت: پرنده- شما هرگز نمی‌توانید استوار و ثابت قدم باشید، شما واقعاً برای ازدواج مناسب نیستید و نمی‌خواهید تعهدی بپذیرید.

۷- درباره ازدواج چه فکر می‌کنید.
الف: دایناسور- شما خیلی بدبین هستید و فکر می‌کنید این روزها دیگر ازدواج سعادتمندانه وجود ندارد.
ب: ببر- شما به ازدواج به صورت یک چیز گرانبها فکر می‌کنید. پس از آن که ازدواج کردید، پیوند زناشویی و همسرتان را بسیار باارزش و گرامی می‌دارید.
پ: خرس قطبی- شما از ازدواج می‌ترسید، فکر می‌کنید آزادیتان را از شما خواهد گرفت.
ت: پلنگ- شما همیشه طالب ازدواج بوده‌اید ولی در واقع، شناخت دقیقی از آن ندارید

۸- در این لحظه، به عشق چگونه فکر می‌کنید.
الف: شیر- شما همیشه تشنه عشقید و می‌توانید هر کاری برای آن بکنید اما به راحتی در دام عشق نمی‌افتید.
ب: گربه- شما خیلی خودمحور و خودخواهید. شما فکر می‌کنید عشق چیزی است که می‌توانید به دست آورید و هرگاه که خواستید آن را دور بیاندازید.
پ: اسب- شما نمی‌خواهید در قید و بند یک رابطه پایدار قرار بگیرید. به هر چمن که رسیدی گلی بچین و برو
ت: کبوتر- شما به عشق به صورت یک تعهد دو طرفه فکر می‌کنید

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ Tue 5 Oct 2010 توسط dj afra
مراسم ازدواج دسته جمعی پنگوئن ها

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ Tue 5 Oct 2010 توسط dj afra
پیامبر اعظم (صلی الله علیه و آله و سلم): هیچ کس دراسلام ایمانش زیاد نمی شود مگر آن که محبت او به زنان بیشترباشد .

پیامبر اعظم ( صلی الله علیه و آله و سلم ) : هر مومنی که با همسرش آمیزش نماید ، هفتاد هزار فرشته بال هایشان را برای آنها می گسترانند و رحمت خدا بر آنان نازل می گردد ( مستدرک الوسائل ج 14 ص 154 )

امام صادق ( علیه السلام ) : هیچ مباح و حلالی نزد خداوند ، دوست داشتنی تر از آمیزش با هم نیست . پس زمانی که مومن با همسرش نزدیکی و غسل جنابت می کند ، شیطان به گریه می افتد و می گوید : ای وای ! این بنده از پروردگارش اطاعت نموده و گناهانش بخشیده شده است . ( وسائل الشیعه ج2 ص 179 )

پیامبر اعظم ( صلی الله علیه و آله و سلم ) در خطاب به مردان فرمودند : چنانچه حیوانات بر جفت های خویش می جهند بر همسرانتان نجهید ، بلکه پیش از آن با بوسه و سخن گفتن وی را برای عمل آماده سازید .

امام صادق ( علیه السلام ) در خطاب به مردان فرمودند : اگر یکی از شما به همسرش نزدیک شود و سپس برخیزد و او را ارضا نکند همسر او اگر به یک سیاه زنگی دست یابد به او متوسل می شود ، پس به هنگام نزدیکی شوخی و ملاعبه کنید که لذت بخش و بهتر است و زن بهتر ارضا می شود .(مکارم اخلاق )

امام علی ( علیه السلام ) : چون یکی از شما خواست با همسرش آمیزش کند ، از شتاب کردن در این کار پرهیز نماید که زنان نیز نیازهایی ( جنسی ) دارند . (خصال صدوق)

از امام صادق ( علیه السلام ) درباره آمیزش از مقعد پرسیدند حضرت فرمود : همسرت عروسک و عشق زندگی توست پس او را با این کار اذیت مکن .( وسائل الشیعه ج20 ص143)


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ Tue 5 Oct 2010 توسط dj afra

زندگی نامه سیاوش قمیشی

سیاوش قمیشی متولد 21 خرداد ماه 1324 هجری شمسی برابر با 11 june سال 1945 میلادی صادره از اهواز به شماره ی شناسنامه ی 173 می باشد . پدرش مصطفی قمیشی در شهر دزفول و در روستایی به نام « قمیش » زندگی می کرده است و اصلا متعلق به همانجا می باشد ؛ اکنون فوت شده و در آرامگاه شاه عبدالعظیم در شهر تهران آرمیده است . رود دز از میان شهرستان دزفول می گذرد . در قدیم برای آب رسانی در شهر دزفول در زیر زمین تونل هایی حفر میشد که آب را به تمام نقاط شهر می رساند . در محل های مخصوصی زمین را حفر می کردند تا به این تونل برسند که به این محل ها قمیش ( قمش ) می گفتند . این قمیش ها تا دهه چهل خورشیدی مورد استفاده مردم برای نوشیدن ، شستشو و … بوده است و پس از آن به علت گسترش لوله کشی مسدود و در حال حاضر آبی در آنها جاری نمی باشد . اکنون نیز روستاهای زیادی با این نام موجود هستند که به عنوان مثال می توان از « قمیش » ، « قمیشانه » ، « قمیش اصلان »  و « قمیش حاجیان » و … نام برد . سیاوش قمیشی کوچکترین فرزند خانواده ی خویش است و دارای دو برادر به نام های سیامک و سیروس و یک خواهر به نام سیمین می باشد . او نزدیک به 9 ماه بیشتر نداشت که خانواده اش تصمیم گرفتند راهی تهران شوند و به همراه این تغییر محل زندگی ، سیاوش قمیشی نیز توسط خانواده به تهران آورده شد . مادرش به آموختن موسیقی می پرداخت ، پیانو می نواخت و خانمی به نام اُلگا ( که تباری روس داشت ) به وی آموزش میداد . سیاوش که حدود 6 سال بیشتر نداشت از شنیدن صدای نواختن آنها لذت بسیاری می برد و در عین کودکی و با اینکه پایش به پدال های پیانو نمی رسید به پشت ساز مادرش ( پیانو ) می نشست و در عالم بچگی با پدال های آن بازی می کرد . در حین همین بازی ها و به همراه صداهائی که از این ساز خارج میشد احساس خوبی به وی دست میداد و همانجا بود که سیاوش به موسیقی علاقه ای ویژه پیدا کرد . خانواده ی سیاوش قمیشی که علاقه ی او را به موسیقی درک کرده بودند خانمی را برای تعلیم به وی استخدام کردند و او چهار سال زیر نظر این معلم به آموختن زیر و بم موسیقی پرداخت . بعدها گیتاری برایش تهیه کردند و سیاوش از ده سالگی ، شخصا و بدون این که معلمی داشته باشد به نواختن گیتار مشغول شد و در مدت کوتاهی توانست به آن مسلط شود . آن چه از دوران کودکی به نیکی باقی در ذهن سیاوش مانده نوروز ، ماهی قرمز و شمردن پول های عیدی است . کلاس هفتم و هشتم را در تهران و در مدرسه ی البرز به درس خواندن مشغول شد و در همان دوران با کوروش یغمائی صمیمیت فراوانی پیدا کرد . این دو در خلوت دوستانه ی شان به خواندن و نواختن می پرداختند و بعد ها نیز همکاری بیشتری با هم پیدا کردند . سیاوش قمیشی در سن 12سالگی به آن مرحله رسیده بود که می توانست هنر موسیقی اش را در مقابل عموم به نمایش بگذارد . به همین جهت به همراه بندی اجرای موسیقی را شروع کرد . بعد از یک سال چنان پیشرفت خوبی حاصل کرد که از سیزده سالگی در مُتل قو با ارکستری که مخصوص به خودش بود آهنگ های خواننده های معروف آن زمان ( مانند بیتلز و … ) را می خواند و از این طریق کسب در آمد می نمود . آهنگ قایقران اولین تجریه ی آهنگ سازی سیاوش قمیشی در سن ( 14 سالگی ) بود ، آهنگی که توسط خواننده ای به نام ضیا خوانده شد .

پدر سیاوش قمیشی با گرایش او به سمت موزسیقی مخالف بود و از اینکه پسرش چنین راهی را انتخاب کرده راضی به نظر نمی رسید . به همین علت سیاوش مجبور شد راهش را به تنهایی ادامه دهد و مسیر زندگیش را خودش انتخاب نماید . زمانی که سیاوش در ایران به موسیقی می پرداخت ، برادر و خواهرش در انگلستان به تحصیل مشغول بودند . داستان از این قرار است که وقتی برادرش در فصل تابستان برای دیدار خانواده به تهران آمد به سیاوش قمیشی پیشنهاد داد که همراه او به انگلستان برود و هنرش را در آنجا دنبال نماید . سیاوش نیز پیشنهاد وی را پذیرفت . این چنین شد که سیاوش قمیشی در سال 1959در حالی که هنوز به سن چهارده سالگی نرسیده بود با خوشحالی و شادمانی به نزد برادر و خواهرش در لندن رفت و در انگلستان سکنی گزید . به مدت یک سال در کنار برادرش زندگی کرد اما طرز فکر آنها زیاد با هم متناسب نبود ؛ ( سیاوش زیاد به کلاب می رفت و موزیک گوش میداد و این نوع زندگی مورد تائید برادر و خواهرش نبود ) . به علت همین عدم تفاهم بعد از مدتی از برادرش جدا شد و شخصا به زندگی پرداخت . در سال های 1961 تا 1962 ، حضور او در انگلستان مصادف با زایش گروه های معروف و قدرتمند موزیک مانند بیتلز بود که مسلما تاثیر شگرفی در رشد و شکوفایی هنر وی داشته است . دیپلمش را از high school ( دبیرستان ) در لندن گرفت و بعد از آن به royal academy of arts رفت و تحصیلش را در رشته ی classical jaaz ادامه داد . composition خواند و مدرک arrangment از royal academy of arts اخذ نمود . او با با اعضاء گروه هایی که کنسرت اجرا می کردند دوست بود و همین دوستی باعث شد که بعد از مدتی فعالیت خود را با یکی از همین گروه ها آغاز کند . داستان از این قرار بود که سیاوش ساز می نواخت و اعضا ارکستری که با او دست بودند از این موضوع اطلاع داشتند و وقتی گیتاریست یکی از همین ارکستر ها مریض شد و مدت ها بود که کسی را به عنوان جانشین وی پیدا نمی کردند از سیاوش قمیشی درخواست نمودند تا جایگزین وی شود و این چنین رسما پیشنهاد همکاری به او دادند . این همکاری بسیار خوب شروع شد و پایه گذاری مناسبی بود . سیاوش همکاری خود را به مدت سه سال با این ارکستر ( که insects نام داشـت ) ادامه داد و بعد از آن به مدت چهار سـال با گروهی به نام wingers به ادامه ی فعالیت پرداخـت و سرانجام خودش ارکستر مخصوص خودش را پایه گذاشت ؛ ارکستری که جز خودش باقی نوازنده های آن غیر ایرانی بودنـد . وظیفه ی سیاوش قمیشی در این بند خوانندگی بود و در عین حال به نواختن گیتار هم می پرداخت . بعد از مدتی کیبوردیستشان به دلایلی ارکستر را ترک کرد و سیاوش از آن موقع مسئولیت نواختن کیبورد را نیز پذیرفت و جای خالی کیبوردیستِ رفته را پُر کرد . زندگی سیاوش به همین شکل می گذشت . تا اینکه در سال 1971 یعنی نزدیک به 12 سال بعد و در سن بیست و پنج سالگی تصمیم گرفت محل زندگیش را به تهران تغییر دهد و عازم ایران شود . پس با این تصمیم راهی کشورش ایران شد . در این میان چندین بار به لندن رفت و برگشت . در همین حین همکاری بیشتری نیز با کوروش یغمائی پیدا کرد . بعد از ورود به ایران بندی به نام stars تشکیل داد و در آن گروه به بازخوانی آهنگ های خارجی پرداخت . بعد ها در کنار شهرام شب پره ، کامبیز معینی و همایون جلالی ، در گروهی به نام rebels  به همکاری پرداخت . مسئولیت سیاوش قمیشی در این بند خواندن آهنگ های slow بود و شهرام شب پره آهنگ های تند را اجرا می نمود . در همین اثنا سیاوش با شرکت رنگارنگ همکاری نزدیکی پیدا کرد و برای این شرکت آهنگ می ساخت که « وارطان آوانسیان »  آهنگ هایش را برای اجرا در اختیار خوانندگان مختلفی قرار میداد و چون سیاوش قمیشی قبل از خواندن آهنگش توسط خواننده ها ، خودش نیز آنها را اجرا می کرد ، به شدت مورد توجه آوانسیان قرار گرفت و این گونه شد که آوانسیان بعد از انقلاب مجموعه ی آثار سیاوش را به صورت مستقل منتشر کرد . سیاوش تا سن 34 سالگی در ایران بود تا اینکه انقلاب صورت گرفت و او نیز شرایط را برای ماندن محیا ندید به همین علت در سال 1978 به آمریکا رفت و در شهر لس آنجلس مشغول به زندگی شد . او در ایران با شخصی به نام « جمال نادر » آشنا شده بود که هر دو می نواختند و می خواندند و وقتی به لس آنجلس رفتند تصمیم گرفتند با همکاری هم آلبومی منتشر کنند . پس با همکای یکدیگر کار روی آلبوم « فرنگیس » را شروع و برای آماده شدنش یک سال و نیم وقت صرف نمودند و در نهایت توانستند در سال 1981 آن را روانه ی بازار نمایند .

در آن دوران کمپانی خاصی برای پخش این آلبوم وجود نداشت به همین علت این آلبوم توسـط مردم کـپی و دسـت به دسـت می شد . اما بـعد ها توسـط چهـار کـمپانی : « آرت کو » ،  « آواز » ، « ترانه » و « پارس ویدئو » منتشر شـد که با فـروش بسـیار خوبی نیز روبرو گردیـد  .  سیاوش قمیشی تاکـید می کند که ارائه ی آلبـوم « فرنگیس » تنها برای سرگرم شدن بوده و او قصد نداشته است تا با این آلبوم تبدیل به یک خواننده شود اما وقتی که در سال 1992 « مسعود فردمنش » به او پیشنهاد داد که کاری مشترک ارائه دهند و چندین شعر ( که بارز ترین آنها به گفته ی سیاوش پرنده های قفسی بود ) در اختیار سیاوش قرار داد  انتشار آلبوم جدید را قبول کرد . به این ترتیب سیاوش قمیشی از سن 49 سالگی رسما خوانندگی را آغار نمود و آلبوم « حکایت » را منتشر ساخت که مورد توجه بسیار زیادی قرار گرفت . درخواست مردم و کمپانی ها بعد از آلبوم « حکایت » و استقبال پرشوری که از آن صورت گرفت ، باعث شد که او حرفه ی خوانندگی را ادامه دهد و علاوه بر آلبوم فرنگیس 15 آلبوم دیگر نیز روانه ی بازار موسیقی نماید که این آلبوم ها شامل : « خواب بارون » ، « حکایت » ، « تاک » ، « قصه گل و تگرگ » ، « شهر خورشید » ، « قصه امیر » ، « هوای خونه » ، « قاب شیشه ای » ، « شکوفه های کویری » ، « حادثه » ، « نقاب » ، « بی سرزمین تر از باد » ، « روزهای بی خاطره » ، « غروب تا طلوع » و « رگبار » هستند . سیاوش قمیشی خوانندگی را بسیار دیر شروع کرد و در یکی از مصاحبه هایش در این مورد گفت که زیاد از شغل خوانندگی یا لااقل در حد میکروفون بدست گرفتن و زنده اجرا کردن خوشش نمی آید ولی به خاطر طرفدارانی که منتظر شنیدن صدای وی هستند به ارائه ی کنسرت می پردازد . او زیاد به رفت و آمد با مردم لس آنجلس نمی پرداخت و در مورد این عدم رفت و آمد و دوری خویش از محیط لس آنجلس « گرفتاری ها » و تنها دلیلش را برای ماندن در لس آنجلس « انجام کارهایش » عنوان می کرد . بعد از آلبوم « نقاب » همه ی توجه ها به طرز ویژه ای به او معطوف شد ، به طور صعودی بر طرفدارانش افزوده گردید و کنسرت هایش رو به فزونی نهاد . سیاوش قمیشی 5 بار ازدواج کرده است و حاصل این ازدواج ها تنها یک فرزند از اولین همسر اوست . نام پسرش علیرضاست که در شیراز زندگی می کند و ظاهرا به خوانندگی هم می پردازد او بیش از 35 سال سن دارد . نام اولین همسر وی « وصال » می باشد . آخرین همسر سیاوش قمیشی « نازنین مرعشی » نام دارد که بیش از سی و پنج سال از وی کوچکتر است و حدودا بیست و پنج سال سن دارد . سیاوش قمیشی بعد از سال های طولانی ماندن در لس آنجلس ( در سال 1385 ) شمسی تصمیم گرفت آمریکا را به قصد اروپا ترک کند و راهی آلمان و ( تحقیقا ) در روستایی به نام akhen ساکن شود . او علت این تغییر مکان ناگهانی را دوری از محیط مسموم و ناجالب لس آنجلس و رسیدن به آرامش بیشتر عنوان کرد ! از گفته های او به نظر میرسد آخرین همسرش همراه او عازم اورپا نشد . اما بعد از مدتی به علت عدم عادت به فضای اروپا مجددا به لس آنجلس برگشت و طی این سال ها به طور مداوم بین اروپا و آمریکا در رفت و آمد می باشد. در حال حاضر یکی از بردانش در مونترال ، دیگری در تهران و خواهرش در لس آنجلس زندگی می کنند . در میان خانواده ی او سه نفر به هنر روی آورده اند یکی بردار زاده اش « ژیان قمیشی » است . او در کانادا شو اجرا می کند . سیاوش موفق به دیدار وی نشده است و پدر او یعنی بردارش را نیز بسیار کم دیده است . دیگری پسرش علیرضاست که در ایران مشغول به خوانندگی است ولی به هیچ وجه مورد استقبال نیست و شخص دیگری به نام « برزا قمیشی » نیز وجود دارد که او هم بردار زاده اش است ، گیتار می نوازد ، راک ان رول می خواند و البته سیاوش قمیشی با او ملاقات داشته است . اصولا سیاوش قمیشی چندان ارتباط نزدیکی با خانواده ی خود ندارد . چندین سال پیش شایعه شده بود که او برای بازگشت به ایران به دولت جمهوری اسلامی نامه ای نوشته است اما بعد از مصاحبه ای این موضوع را تکذیب کرد و شرط خودش را برای بازگشت به ایران آزادی عمل برای انجام کارها و هم چنین کنسرت هایش عنوان نمود و بازگو کرد که از طرف دست اندرکاران پیشنهاداتی برای خواندن در جزیره ی کیش داشته است اما این پیشنهاد را رد کرده و از خواندن در آن جا صرف نظر کرده است . وی در یکی از مصاحبه هایش گفت که تا پنج سال آینده به خواندن ادامه خواهد داد و چون آهنگ ساز است باقی عمر خویش را از طریق آهنگ سازی امرار معاش خواهد نمود . سیاوش قمیشی علاقه دارد تا او را بیشتر به عنوان آهنگساز بشناسند تا خواننده . هر گاه شعر جدید ی به او میرسد و آهنگ زیبائی روی آن قرار می دهد بیشترین لذت را می برد و دوست دارد اگر آهنگساز نبود شاعر یا نقاش میشد . روزی چند ساعت موزیک گوش می دهد ، پیانو می زند و کتاب می خواند . علاقه ی زیادی به چائی بعد از ظهر ، نگهداری و پرورش گیاهان و همچنین گربه ی سیاهش موسول دارد . هیچ شخصی بالاتر از موسیقی او وجود ندارد و می تواند با موزیکش بدون هر شخصی به زندگی بپردازد . به گفته ی خودش او به هیچ وجه اهل تجملات نیست و بسیار کم از کروات استفاده می کند . آرزوی او بازگشت به ایران و بازدید از وطن خویش است.

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ Wed 29 Sep 2010 توسط dj afra
=====================================================

زندگی نامه یاس :

در سال 1982 میلادی در تهران متولد شد . یاس اولین بار در سن 16 سالگی شروع به گوش کردن به موزیک های رپ کرد وقتی که پدرش می خواست از سفر تجاری از آلمان بازگردد ، برای او آخرین سی دی های ” توپاک ” و دیگر خواننده های هیپ هاپ را می آورد .
بعد از مرگ ناگهانی و نا به هنگام پدرش ، یاس در موقعیتی قرار گرفت که می بایست مسئولیت خانواده خود را به عهده گیرد . بدهی های پدرش که بر دوش او افتاده بود به سختی توانست از پس مخارج خانواده خود برآید .

یاس در سن 18 سالگی مجبور شد رویای رفتن به کالج را کنار بگذارد ، شروع به کار کند و آخرین بازمانده های خانواده اش ( مادرش ، برادر کوچکتر و خواهرانش ) را ساپورت کند . این زمانی بود که شروع به نوشتن شعرهایی کرد که خیلی زود به متن موزیک های او تبدیل شدند . این همچنین راهی برای او بود تا با خاطرات پدرش نزدیک بماند .

بعد از لزلزله بم در ایران ، یاس ازشمار گشته شدگان ( نزدیک به 50 هزار نفر ) در آن مصیبت به شدت ناراحت شده بود ، این زمانی بود که او اولین آهنگش را به نام “بم” نوشت . این ابتدای حرفه خوانندگی او بود . او دریافت که در مسیر موسیقی رپ این توانایی را دارد تا با مردم به وسیله ی گفتن تمام داستان ها ارتباط برقرار کند . چیزی که او گمان می برد بیانشان به وسیله دیگر سبک های موسیقی که فقط شامل چند وزن و قافیه بودند امکان پذیر نیست.

با نگاهی به مسیر موسیقی او ، او این توانایی را داشت تا به مردم الهام ببخشد و قلب میلیون ها جوان ایرانی را به تسخیر خود در آورد او تصمیم گرفت تا آهنگ های خود را به مسئولان معرفی کند و برای گرفتن مجوز انتشار یک آلبوم تقاضا دهد .

سال ها ” نه ” شنیدن از مسئولان و بارها مورد تمسخر قرار گرفتن برای سبک خوندنش ( رپ ) که شباهت داده می شد به “روزنامه خوانی” ، تلاش های او در آخر به ثمر نشست.
تا این زمان ، در حرکتی بی سابقه شش تا از ده آهنگ او مجوز انتشار دریافت کرد و به زودی یاس تبدیل به اولین رپر در ایران شد که موفق به انتشار یک آلبوم به صورت قانونی می گردید. یاس : ” من در آهنگهایم فحاشی نمی کنم یا در مورد س ک س و خشونت نیز نمی خوانم. من می خواهم که قادر باشم تا با افتخار آهنگهای خود را درمقابل خانواده ام بخوانم . آهنگ های من معمولا با شکایت یا دردهای اجتماعی شروع می شوند ولی همیشه با امید خاتمه می یابند. این بسیار مهم است که به نسل جوان القا کنیم تا به بالاترین درجه خود برسند و بهترین باشند . ما به این نیازمندیم”

به راستی در اندک زمانی یاس از کسی که در مقابل گروه های کوچک می خواند تا امروز که او یکی از محبوب ترین رپرهای ایرانی است . امروزه آهنگ های او توسط میلیون ها کاربر در سراسر دنیا از طریق وبسایت های متفاوت و صدها وبلاگ فارسی شنیده و دانلود می شوند.

در سال 2006 یاس آهنگی نوشت به نام ” سی دی رو بشکن ” که درباره یک هنرپیشه زن خوشنام ایرانی نوشته شده بود . کسی که قربانی یک توطئه غیراخلاقی شده بود . در آن آهنگ یاس از تمام مردمی که نقش در بی اعتبار کردن آن هنرپیشه داشتند انتقاد کرد و از همه درخواست کرد که جلوی انتشار آن مایه شرمساری را بگیرند و آن فیلم را از کامپیوترها و موبایل های خود پاک کنند .

آن آهنگ باعث بوجود آمدن خشمی در میان جوانان ایرانی شد و هزاران نفر نوشتند و اعتراف کردند که آن سی دی را شکسته اند. گفته شده است که آن آهنگ حداقل در ایران مابین 3-2 میلیون بار شنیده و دانلود شده. موسیقی یاس مرزها را درهم نوردید و به آن سوی آب ها رفت و اکنون او به سرعت به صدای نسل خود تبدیل می شود . برای ایرانیان داخل و خارج کشور از او تقریبا به توپاک ایرانی یاد می کنند .

یاس در آهنگ ” هویت من” از غرورش نسبت به میراث و تاریخ ایران می خواند و به فیلم جنجال برانگیز ” 300 ” اشاره می کند ، آن آهنگ به نوعی از سرود ملی برای نسل های جوان تبدیل شد ، به خصوص یهودیان ایرانی که مشتاق برای ارتباط با فرهنگ و تاریخ غنی خود هستند . موسیقی او ، استاندارد جدیدی برای رپ ایران به وجود آورد .و الهام بخش افراد بسیاری شده و رپرهای فارسی را به سوی خود می آورد تا از سبکش با خواندن آهنگ های معنی دار و مثبت پیروی کنند .

شما او را خواهید دید که با دیگر هنرمندان همکاری می کند تا پرشین رپ را به دنیا معرفی و جهانی سازد .

جدیدا یاس در استودیو برای روی آخرین آلبومی که انتظارش را می رود کار می کند و شعرهایش بر روی موضوعاتی می باشد که شنونده را به سفری درون زندگی خصوصی او می برد . بهترین و پرافتخارترین لحظه ی زندگی او زمانی بود که توانست خواهرانش را ( که همگی دانش آموزان ممتازی هستند ) در کالج ثبت نام کند .


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ Wed 29 Sep 2010 توسط dj afra

هشدار جدی به والدین درباره سریال های  شبکه


های ماهواره ای فارسی زبان


چند سالیست که شبکه های فارسی زبان ماهواره ای فعالیتهای خود را گسترده کرده اند که این فعالیت آنها باعث سرگرمی  بینندگان آنها شده است ، پس از بررسی یک ماهه  سریال ها و فیلم هایی که توسط چند شبکه فارسی زبان پخش می شوند به مواردی برخوردیم که نیاز به تذکر جدی دارد.

یکی از شبکه ها با دوبله سریالهای مربوط به کشورهای  کلمبیا، کره، امریکا و پخش آنها ،  بیشترین  مخاطب را به خود اختصاص داده است اما در کنار سرگرم شدن مخاطبین مضمون اصلی تمامی این سریال ها خیانت مرد به زن وبالعکس و همچنین نشان دادن رابطه ازاد زن و مرد و پسر و دختر با یکدیگر است و اگر چه در هیچ جای دنیا خیانت امری پذیرفته شدنی نیست و عملی غیر اخلاقیست به نحوی که در همین سریالها به آن اشاره شده است  اما  روشهای سرپوش گذاشتن بر این عمل غیر اخلاقی نیز در جریان فیلم آموزش داده می شود .در شبکه مورد نظر فقط به جز یک سریال از کشور ترکیه  و یک فیلم با سناریو ضد اسلام ( با معرفی عده ای مسلمان بعنوان گروه تروریستی برضد امریکا )  الباقی فیلمها و سریالها حول محور خیانت میباشد .

 پس به پدرو مادرهای گرامی توصیه می شود هنگام حضور فرزندان خود ،  از دیدن  این فیلم ها اجتناب کنند چرا که بعدا خود باید پاسخگوی سوالات و عواقب رفتاری باشند که در ذهن فرزندانشان بواسطه مشاهده این فیلمها شکل گرفته است . توجه داشته باشید این سریالها در کشور تولید کننده در ساعات پایانی شب زمانی که از ساعات خواب کودکان گذشته است پخش می شود و بر عکس پخش این سریال ها از شبکه های فارسی زبان دقیقا در ساعاتی است که اعضای خانواده دور هم جمع هستند .

نا گفته نماند علت بیشتر شدن مخاطبین این شبکه ها عدم وجود برنامه ها و فیلم های مفید برای قشر جوان در شبکه های داخلی است که نمیتواند پاسخگوی نیازهای جوانان و زوجهای جوان باشد .


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ Mon 27 Sep 2010 توسط dj afra
مبادا به آرایش معتاد شوید

برای بعضی خانم‌ها، گم شدن کیف لوازم آرایش یعنی مصیبت بزرگ؛ چون استفاده از لوازم آرایشی برایشان به عادت تبدیل شده و بعضی‌ها حتی قبل از شستن صبحگاهی صورت‌شان، اول سراغ میز آرایش می‌روند. اگر شما همچنین عادت اشتباهی دارید، بهتر است کمی روی خودتان کار کنید تا این عادت را کنار بگذارید. ما به شما می‌گوییم که چگونه قدم به قدم استفاده از لوازم آرایشی را کنار بگذارید و با زیبایی طبیعی‌تان ارتباط برقرار کنید...
۱) اعتماد به نفس داشته باشید: اولین قدم برای کنار گذاشتن استفاده از لوازم آرایشی این است که روی اعتماد به نفس‌تان کار کنید. شاید شما سال‌ها فکر می‌کردید که فقط با استفاده از یک خط‌چشم و رژلب زیبا خواهید شد ولی بهتر است روی این عادتان کار کنید. اگر به خودتان اعتماد به نفس کافی ندارید، چند لحظه بدون آرایش جلوی آینه بایستید و روی نقاط قوت چهره‌تان متمرکز شوید و از این به بعد به همان نقاط قوت فکر کنید. شما می‌توانید کتاب‌های افزایش اعتماد به نفس را هم مطالعه کنید و تلاش کنید دیگران را با شخصیت و رفتارتان تحت تاثیر قرار دهید نه با زیبایی ظاهری. شاید فکر کنید اگر روزی بدون آرایش در مقابل دیگران ظاهر شوید، دیگران شما را زشت خواهند یافت ولی در بیشتر موارد اگر جسارت داشته باشید و این کار را انجام دهید، دیگران حتی متوجه تغییر صورت شما نخواهند بود.
۲) زیبایی طبیعی را امتحان کنید: توصیه دوم ما این است که به جای استفاده از لوازم آرایشی، محصولات طبیعی را جایگزین لوازم‌ آرایشی روی میز آرایشتان کنید. برای این منظور شما نیاز به یک کرم مرطوب‌کننده، یک کرم ضدآفتاب، کرم ویتامین A برای تقویت پوست لب خواهید داشت. داشتن یک کرم روز و یک کرم شب، محصولات سلامت و زیبایی پوست شما را کامل می‌کند. شما با داشتن یک کرم شب و یک کرم روز خوب می‌توانید، مواد مورد نیاز پوست‌تان را فراهم کنید.یک کرم ضدآفتاب خوب پوست شما را در برابر اشعه آفتاب محافظت می‌کند و از اثر لک آفتاب بر پوست شما پیشگیری خواهد کرد. پوست لب دایم در تماس با دندان‌ها و هوای سرد زمستان است. اگر شما عادت به کندن پوست لبتان را داشته باشید، پوست لب‌های شما ترک خورده و زخمی به نظر می‌رسند، با استفاده از کرم ویتامین A شما به پوست لب‌هایتان این امکان را می‌دهید تا دوباره بازسازی شود و سالم و زبیا به نظر برسد. خرید یک شیرپاک‌کن خوب و کرم لایه‌بردار ضعیف هم می‌توانند به شما کمک کنند تا پوستی بهتر داشته باشید.
۳) زیر نظر یک متخصص پوست و مو باشید: حتما شما هم خانم‌هایی را دیده‌اید که پوستی فوق‌العاده جوان و شاداب دارند، چنین صورت‌هایی به دلیل طراوت و سلامت پوست‌شان چهره‌هایی زیبا و جذاب به شمار می‌روند. اصولا داشتن پوستی سالم، شفاف و جوان یکی از معیارهای چهره زیبا است. بنابراین اگر پوست صورت شما پر از جوش و آکنه است و یا خال‌های بزرگ و بدشکلی روی پوست صورت شما وجود دارد و یا از خشکی و اگزمای پوست صورت به خصوص در نواحی دور لب و یا چانه و یا زوایای بینی در عذابید، راهش این نیست که این اشکالات پوستی را با کرم‌‌پودرهای گریم و یا چند لایه‌ کرم‌پودر پایه و اصلی بپوشانید، چون همین محصولات آرایشی می‌توانند باعث التهاب و خارش پوست صورت شما شوند. بهترین کار این است که زیر نظر یک متخصص پوست و مو روی پوست خودتان کار کنید. متخصص پوست می‌تواند با تجویز کرم‌های لایه‌بردار و یا تقویت کننده پوست باعث تقویت و سلامت پوست صورت شما شود و در عین حال با استفاده از داروها و یا لیزرها به حذف این نواقص پوستی کمک کند. اگر پوست شما سالم، شفاف، شاداب و زنده باشد خواهید دید که اصلا به استفاده از کرم‌پودر نیازی نخواهید داشت. اگر شما مطمئن باشید که پوستی خوب دارید دیگر احساس نیاز نمی‌کنید که روی آن را با چند لایه کرم‌پودر بپوشانید.
۴) به موها و ناخن خودتان برسید: فراموش نکنید همیشه مرتب بودن، زیبایی را برایتان به ارمغان می‌آورد. برای رسیدگی به موها و ناخن‌هایتان لازم نیست چند لایه لاک بزنید و یا از ناخن مصنوعی و ناخن کاشته شده استفاده کنید. لازم نیست هر روز یک دنیا ژل وموس را روی موهایتان خالی کنید. به جای آن یک ست مانیکور، پدیکور خوب برای خودتان در منزل بخرید و ناخن‌هایتان را همیشه مرتب نگه دارید. با محصولات شامپو و نرم‌کننده مناسب، موهایتان را حالت و فرم دهید. مطمئن باشید موهای سالم و خوب نیازی به ژل و موس نخواهند داشت.
۵) استفاده از لوازم آرایش را کم کنید: اگر برایتان سخت است که یک باره استفاده از لوازم آرایش را کنار بگذارید می‌توانید از این روش استفاده کنید و استفاده از لوازم آرایش را کم کنید. برای پوشاندن پوست صورت‌تان از یک ضدآفتاب همراه با مواد روشن‌کننده پوست استفاده کنید. این محصولات هم پوست شما را در برابر آفتاب محافظت می‌کنند و هم به پوست شما کمی‌رنگ می‌دهند. به جای استفاده از خط‌چشم، فقط از یک لایه ریمل روی مژه‌هایتان استفاده کنید. با این روش چشم‌ها کمی بزرگ‌تر به‌نظر می‌رسند. می‌توانید از کمی رژ گونه برای رنگ کردن به گونه‌ها، بینی، چانه و پیشانی خودتان استفاده کنید. برای این کار برس رژگونه را بدون فرو بردن در ظرف آن، فقط روی این بخش‌های صورت خودتان بمالید تا کمی گرد رنگی روی این بخش‌ها بنشیند. با این روش شما استفاده از لوازم آرایش را به‌تدریج، کم کرده و می‌توانید به مرور زمان استفاده از این محصولات را کلا کنار بگذارید.

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ Sat 25 Sep 2010 توسط dj afra
لباس عروس و توصیه‌های مخصوص

آماده شدن برای روز مراسم ازدواج، برای بسیاری از عروس‌خانم‌ها استرس‌آور است و دایم نگران هستند که مبادا کاری را از قلم بیندازند. برای اینکه خیلی به‌تان فشار نیاید، توصیه اول این است که از خودتان انتظارات منطقی داشته باشید و همیشه درصدی را برای بی‌نظمی برنامه‌ها در نظر بگیرید. اما از این‌ که بگذریم، توصیه‌هایی هست که می‌تواند کمک‌تان کند. اگر این روزها دارید به مراسم ازدواج‌تان نزدیک می‌شود، مرور کردن لیست زیر و انجام کارهای آن می‌تواند حسابی به‌تان کمک ‌کند...
۱) دو روز قبل لباستان را بخار بدهید
احتمالا لباس عروسی‌تان را چند ماه قبل دوخته‌اید یا سفارش داده‌اید و حالا چند ماه است که داخل روکش‌های ویژه بسته‌بندی است تا کثیف نشود ولی باید بگوییم که اگر الان آن را باز کنید حتما چروک شده است. حتی ممکن است تورهای آن خم شده باشد. برای اینکه لباستان برای روز عروسی آماده باشد باید یک یا دو روز قبل از آن، لباستان را بخار بدهید. می‌توانید این کار را به مزون لباس عروسی‌تان بسپارید و یا یک خشک‌شویی مطمئن پیدا کنید. همچنین اگر شما دستگاه بخارشو در منزل دارید، می‌توانید این کار را خودتان در منزل انجام دهید. پیشنهاد دیگر ما این است که لباستان را در حمام قرار دهید و حمام را پر از بخار کنید. این ساده‌ترین روش بخار دادن لباس در منزل است.
۲) تورتان را آویزان کنید
تورهای عروسی معمولا از گروه تورهای بسیار ظریف هستند که به صورت حاشیه‌دار در مزون‌های لباس عروس به فروش می‌رسند. نکته اصلی این است که تورهای حاشیه‌دار و بلند در عکس‌های عروسی شما زیباتر به نظر می‌رسند، پس توصیه ما این است که این تورها را انتخاب کنید. برای اینکه لازم نباشد تورتان را اتو کنید چند روز قبل از عروسی‌ تورتان را از پوشش درآورید و در یک جای بلند در منزل بیاویزید، به طوری که حاشیه‌های آن به طرف زمین آویزان باشد. با این ر وش تور شما خود به خود باز خواهد شد و خبری از چین و چروک در آن نخواهد بود.
۳) به کفش عروسی‌تان عادت کنید
دو سه روز قبل از مراسم ازدواج‌تان بد نیست که کفش عروسی‌تان را در منزل بپوشید و با آن راه بروید. با این روش، پاهای شما به پوشیدن یک کفش پاشنه بلند نه چندان راحت خو می‌گیرند. توصیه دیگر ما این است که برای زیر لباس عروستان، یک کفش پاشنه یک تکه بخرید مثل صندل‌های حصیری که در بازار هست. با این روش سطح اتکای شما روی زمین زیادتر شده و در روز مراسم ازدواجتان راحت‌تر گام برخواهید داشت.
۴) دنباله‌دارها روی صندلی عقب بنشینند
اگر لباس عروسی شما دنباله بلندی دارد، توصیه ما این است که روی صندلی عقب ماشین عروس بنشینید چون با این روش دنباله لباس شما کمتر چروک می‌خورد. سعی کنید در صندلی عقب اتومبیل به سمت دری که قرار است از آن خارج شوید بنشینید و دنباله لباستان را به سمت دیگر صندلی اتومبیل پهن کنید. با این روش وقتی از اتومبیل خارج می‌شوید اول خودتان پایین می‌آیید و سپس لباس عروس شما و دنباله‌اش از ماشین خارج خواهد شد. می‌توانید از یکی از اعضای خانواده‌تان بخواهید که به شما در پیاده و سوار شدن از ماشین عروس کمک کند.
۵) امسال تاج عروس مد نیست
اگر دنبال تاج هستید، بد نیست بدانید که امسال گذاشتن تاج چندان مد نیست و بیشتر در طراحی لباس عروس، آرایش زیبای موها، جای تاج‌ها و گل‌سرهای آنچنانی را گرفته است. اگر هم به دنبال خرید تاج هستید و دوست دارید حتما لباس عروس و تور عروسی‌تان را با یک تاج کامل کنید، توصیه ما این است که دنبال تاج‌های ظریف و کوچک باشید که شما را ظریف‌تر و زیباتر نشان دهند.
۶) لباس عروسی‌تان را کوتاه نکنید
برای بسیاری از عروس خانم‌ها پیش آمده است که لباس عروسی‌شان بلندتر از قدشان است. در این شرایط اولین و ساده‌ترین کاری که به نظر شما می‌رسد، این است که لباس عروسی‌تان را از پایین کوتاه کنید ولی شاید اگر پول زیادی بابت لباستان پرداخته باشید، دلتان نیاید که آن را کوتاه کنید. یک روش ساده این است که لباستان را از میان تورهای آن بالا بکشید و کوک بزنید. البته این کار را به یک خیاط ماهر بسپارید. به این ترتیب هم لباستان را کوتاه و مناسب خودتان کرده‌اید و هم پارچه آن را نبریده‌اید.
۷) لباس‌تان را تا روز مراسم نپوشید
بهتر است لباس عروسی‌تان را تا روز مراسم ازدواج‌تان نپوشید چون همه دوست دارند شما را در لباس عروس ببینند و دیگر در روز مراسم شاید آن جذابیت و تازگی را نداشته باشید. بنابراین توصیه ما این است که لباس عروسی‌تان را تا نزدیک روز مراسم در منزل خیاطتان و یا در مزون بگذارید. این افراد حتی بهتر از شما لباس عروستان را در شرایط مناسب نگهداری خواهند کرد. در این مکان‌ها معمولا مانکن‌های مصنوعی و یا کمدهایی بلند و بزرگ وجود دارد که لباستان در آنجا آویخته می‌شود.
۸) موها و تاج‌تان را کنترل کنید
بهتر است چند روز مانده به مراسم ازدواجتان، تور و تاج‌تان را به آرایشگاه ببرید و آن را به آرایشگرتان نشان دهید تا متناسب با آنها مدلی مناسب برای موهایتان انتخاب کند. در عین حال می‌توانید در این قرار ملاقات درباره اینکه موهایتان را تیره و روشن کنید، مش و یا های‌لایت کنید و یا حتی چه مدل شینیونی را می‌پسندید با او مشورت کنید تا روز عروسی از مدل‌ موها و تناسب آن با تاج و تور و لباس عروسی‌تان راضی باشید.

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ Sat 25 Sep 2010 توسط dj afra
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک